Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski zapoznał się z częścią ekspertyz dot. NBP

0
Podziel się:

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
powiedział, że otrzymał już część ekspertyz prawnych nt. ustawy o Narodowym Banku Polskim. Jeszcze
w czwartek Komorowski planuje spotkanie z p.o. prezesa NBP Piotrem Wiesiołkiem.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że otrzymał już część ekspertyz prawnych nt. ustawy o Narodowym Banku Polskim. Jeszcze w czwartek Komorowski planuje spotkanie z p.o. prezesa NBP Piotrem Wiesiołkiem.

"Otrzymałem szereg ekspertyz. Inne są zamówione" - powiedział w czwartek Komorowski podczas konferencji prasowej w Sejmie.

W połowie kwietnia Komorowski powiedział, że jego decyzja w sprawie powołania prezesa NBP (po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka) uzależniona jest od ekspertyzy prawnej ustawy o Narodowym Banku Polskim.

W czwartek Komorowski poinformował, że spotka się prawdopodobnie jeszcze tego dnia z p.o. prezesa NBP Piotrem Wiesiołkiem. "Będziemy razem się zastanawiali, jak ustabilizować sytuację w banku" - powiedział.

Obowiązki prezesa NBP po tragicznie zmarłym Sławomirze Skrzypku już w dniu katastrofy przejął jego pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Dwa dni później przewodniczył posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (zgodnie z prawem, szef NBP jest przewodniczącym Rady). Członkowie RPP uznali, że ma on prawo do zwoływania posiedzeń i głosowania przy podejmowaniu uchwał.

Pojawiły się jednak opinie niektórych konstytucjonalistów, że Wiesiołek nie może przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja. Według nich wszystkie uchwały przegłosowane z udziałem Wiesiołka mogą być nieważne

"Nie będzie żadnego pośpiechu, chyba że okoliczności będą tego wymagały. Na razie ekspertyzy wskazują na możliwość rozwiązania albo przez nowelizację ustawy o NBP i umocowanie silniejsze wiceprezesa, albo stwarzają możliwość przystąpienia do procedury wyłaniania następnego prezesa po śmierci prezesa Skrzypka" - powiedział w czwartek Komorowski.

"Zgłaszanie kandydatury, która nie byłaby do przeprowadzenia przez parlament wydaje się być przedsięwzięciem ryzykownym z punktu widzenia stabilności NBP" - dodał.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na sześcioletnią kadencję na wniosek prezydenta RP. (PAP)

tgo/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)