Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski zwrócił się do PKW o informację ws. wyborów w związku z powodzią

0
Podziel się:

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
poinformował, że zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o informację ws. zagrożeń dla
przeprowadzenia wyborów na terenach dotkniętych powodzią.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o informację ws. zagrożeń dla przeprowadzenia wyborów na terenach dotkniętych powodzią.

Komorowski powiedział na środowej konferencji prasowej, że informacja, którą przygotuje PKW zostanie przekazana opinii publicznej.

We wtorek przedstawiciele PKW poinformowali, że w związku z koniecznością usuwania skutków powodzi, Komisja wydała już dodatkowo 250 tys. zł. Przewodniczący PKW Stefan Jaworski powiedział, że tam, gdzie budynki, w których zwyczajowo mieściły się lokale wyborcze, zostały całkowicie zalane, Komisja przewiduje rozwiązania alternatywne: poszukiwane będą nowe siedziby dla lokali wyborczych, niewykluczone jest rozstawianie specjalnych namiotów. Szef PKW podkreślił, że celem PKW jest sprawne przeprowadzenie wyborów na terenie całego kraju.

Komorowski przypomniał na środowej konferencji prasowej, że zamierza powołać sejmową komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących usuwania skutków i zapobieganiu powodzi. "Wniosek taki kieruję do Sejmu w ramach wypełniania obowiązków głowy państwa" - powiedział.

Podkreślił, że komisja zostanie powołana zgodnie z parytetami parlamentarnymi i trafią do niej wszystkie projekty wiążące się z powodzią, w tym przedstawiony przez niego jako pełniącego obowiązki głowy państwa projekt specustawy ws. ułatwienia wykupu gruntów pod budowy hydrotechniczne - wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne.

Marszałek Sejmu, odnosząc się do sprawozdania z działalności KRRiT w 2009 r., którym w środę zajął się Sejm, powiedział, że "chciałby, aby decyzje parlamentu oznaczały rozpoczęcie rzeczywistego procesu odpartyjnienia mediów publicznych".

Pod koniec maja sprawozdanie KRRiT odrzucił Senat. Teraz sprawozdaniem Rady zajmie się Sejm. Na początku czerwca sejmowa komisja kultury rekomendowała odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady. Marszałek zapowiadał już, że jeśli Sejm - podobnie jak Senat - odrzuci sprawozdanie KRRiT, on - jako pełniący obowiązki prezydenta - przychyli się do decyzji parlamentu.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdanie odrzuciły Sejm i Senat, wtedy kadencja Rady wygasa po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdzi tego prezydent.

W środę Komorowski powiedział, że jako pełniący obowiązki głowy państwa ma 14 dni na podjęcie decyzji w sprawie KRRiT.

Marszałek podkreślił, że podczas obecnego posiedzenia Sejm zajmie się również projektem ustawy, która "rozstrzyga o tym, by KRRiT w innym trybie podejmowała decyzje o obsadzie rad nadzorczych mediów publicznych".

Jak tłumaczył Komorowski, chodzi o to, by rady nadzorcze były wyłaniane w drodze konkursu, a nie decyzji arbitralnej. Wybór miałby być dokonywany spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie wyższe. "W moim przekonaniu to będzie kolejny krok do odpartyjnienia mediów publicznych" - powiedział. (PAP)

hgt/ mok/ jra/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)