Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa dostała koncesję na rozpoznanie złoża na Lubelszczyźnie

0
Podziel się:

Kompania Węglowa (KW) otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża węgla
kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie - podała w środę spółka. Według
wstępnych szacunków, do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

Kompania Węglowa (KW) otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie - podała w środę spółka. Według wstępnych szacunków, do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

Informację o otrzymaniu koncesji resortu środowiska, o którą spółka wnioskowała w maju tego roku, Kompania zamieściła w środę na swojej stronie internetowej. Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim.

Jak podali w środę przedstawiciele KW, spółka od lat prowadzi analizy związane z oceną, perspektywami i możliwościami poszerzenia bazy zasobowej o zasoby złóż dotychczas górniczo niezagospodarowanych. W ramach tych działań wiosną tego roku podjęto starania o koncesję na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

"Po wnikliwej analizie dostępnych materiałów archiwalnych do dalszych prac wytypowany został fragment udokumentowanego złoża węgla kamiennego Chełm II. Na zlecenie KW oddział górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu opracował projekt robót geologicznych, w którym wydzielony został najbardziej perspektywiczny do przyszłego zagospodarowania fragment złoża Chełm II, określony jako rejon Pawłów" - podała Kompania.

Aby lepiej rozpoznać złoże, zaplanowano wykonanie tam ośmiu powierzchniowych otworów badawczych o łącznej długości ok. 7 km. "Uzyskanie przez KW koncesji osiągnięto również dzięki bardzo przychylnemu nastawieniu samorządów terytorialnych gmin powiatu chełmskiego, na terenie których wykonywane będą prace wiertnicze" - wskazali przedstawiciele spółki.

Zgodnie z postanowieniami koncesji prace rozpoznawcze powinny rozpocząć się w ciągu najbliższego pół roku. Jak informowano wcześniej, po otrzymaniu koncesji KW zamierza wyłonić firmę, która wykona odwierty badawcze do głębokości około tysiąca metrów każdy, łącznym kosztem - jak szacowano wiosną - ok. 11 mln zł.

Powierzchnia rejonu Pawłów to 70 km kw. Jeżeli wyniki rozpoznania będą pozytywne, KW może wystąpić z wnioskiem o koncesję na eksploatację węgla; potem rozpocząłby się proces inwestycyjny. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla w tym rejonie to ok. 840 mln ton, z czego ok. 185 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do eksploatacji.

Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to pierwsza kopalnia Kompanii - największej górniczej spółki w Europie - poza Śląskiem i Małopolską.

Obecnie bilansowe zasoby węgla całej KW na Śląsku to 8,5 mld ton, z czego 1,2 mld ton to zasoby operatywne. W perspektywie spółka zakłada ich powiększenie.(PAP)

mab/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)