Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert i płyta "Pasja życia" Fundacji Iskierka w Zabrzu

0
Podziel się:

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna oraz Renata Przemyk, Artur Andrus, zespół
Raz Dwa Trzy i Javier Nandayapa wystąpili w sobotę podczas dorocznego koncertu wspierającej dzieci
z chorobą nowotworową Fundacji Iskierka w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (Śląskie).

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna oraz Renata Przemyk, Artur Andrus, zespół Raz Dwa Trzy i Javier Nandayapa wystąpili w sobotę podczas dorocznego koncertu wspierającej dzieci z chorobą nowotworową Fundacji Iskierka w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (Śląskie).

Wcześniej wspólnie nagrali płytę. Dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na cele statutowe fundacji, która na różne sposoby wspiera chore dzieci i ich rodziny. Podczas koncertu rozpoczęto też zbieranie podpisów pod petycją do ministra zdrowia o zmianę zasad dofinansowania protez - w ocenie lekarzy i pacjentów jest ono o wiele za niskie. To jeden z elementów prowadzonej przez fundację kampanii społecznej "Kierunek: szczęście", mającej na celu właśnie zmianę zasad finansowania protez.

Twarzą kampanii jest 24-letnia Magda Pierzyna z Chorzowa, która 7 lat temu w wyniku nowotworu kości straciła nogę. Dziewczyna otrzymała niedawno supernowoczesną protezę dzięki pomocy znalezionego przez fundację sponsora. Wróciła właśnie z wyprawy do Afryki. Wraz z kierującym wyprawą podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem wzięła udział w akcji ratowania w rezerwacie Imire w Zimbabwe najbardziej zagrożonego gatunku w Afryce - czarnych nosorożców.

"Z moją starą protezą taka wyprawa w ogóle byłaby niemożliwa. Ciągle uczę się od nowa, o co chodzi w chodzeniu" - powiedziała PAP. Ze sceny apelowała o podpisywanie się pod petycją. Tomasz Michniewicz zwrócił się natomiast do obecnego na sali wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego. "Los osób takich jak Magda leży w pana rękach".

Tegoroczne działania fundacji podsumowała jej prezes: "Dużo w tym roku zrobiliśmy - ta sala też to oddaje. W zeszłym roku zrobiliśmy koncert dla 600 osób, w tym dla 2 tys. Wiele rzeczy się rozwinęło, rozwijamy się dalej. Jesteśmy doceniani w Polsce za nasze niekonwencjonalne działania, wiele osób mówi mi, że Iskierka ma już markę" - powiedziała Jolanta Czernicka - Siwecka.

Statuetki "Przyjaciela Fundacji Iskierka" otrzymali w tym roku za wspieranie jej działalności i inicjatyw: Tauron Polska Energia SA, Kompania Węglowa SA, Stowarzyszenie Gorczycki.pl, Drukarnia Printimus, bokser Damian Jonak, pianista Michał Kuziński, Artur Losa, aktor Mirosław Neinert, Tomasz Michniewicz oraz V!go OrthoPolska i Imago Public Relations.

Podczas części artystycznej zabrzmiała m.in. piosenka "Nie tylko w niebie" napisana specjalnie na płytę i koncert przez lidera Raz Dwa Trzy Adama Nowaka, zainspirowanego przez dzieci - podopiecznych fundacji. "Nie wiedziałem, jaką historię miałbym opowiedzieć ludziom, którzy na co dzień są bardzo dzielni. () Dzieci napisały więc, o czym marzą. Okazało się, że wspólnym mianownikiem jest to, że coś chcą robić z kimś. Piosenka jest więc o tym, co jest dobrego między ludźmi" - powiedział Nowak. Gwiazdom towarzyszyły a scenie dzieci oraz Chór Dziennikarzy i Chór Policjantów.

Oprócz szefa artystycznego całego przedsięwzięcia prof. Piotra Sutta dyrygował nimi także Szymon Majewski, wywołując salwy śmiechu dzieci. Dziecięca Orkiestra Onkologiczna koncertuje tylko raz w roku. Wcześniej nagrała dwie płyty. Pierwsza pt. "Podróże do Krainy Fantazji", w której nagraniu uczestniczyli m.in. aktorka Dorota Pomykała i Artur Rojek z zespołu Myslovitz, ukazała się w 2006 roku w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Drugi album "Moc marzeń" ukazał się w grudniu 2009 roku i osiągnął nakład 10 tys. Chorym dzieciom w nagrywaniu tej płyty towarzyszyli m.in. Natalia Kukulska i Mika Urbaniak. Orkiestra nagrała na niej m.in. dzieła Bizeta i Rossiniego w nietypowych aranżacjach. Jedna z piosenek dziecięcej orkiestry gościła też na Liście Przebojów radiowej "Trójki". (PAP)

lun/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)