Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert kompozytorski Krzysztofa Herdzina

0
Podziel się:

Krzysztof Herdzin, pianista jazzowy i kompozytor, wystąpi wraz z Polską
Orkiestrą Radiową i zaproszonymi muzykami w sobotę z koncertem kompozytorskim w Studiu Koncertowym
im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Krzysztof Herdzin, pianista jazzowy i kompozytor, wystąpi wraz z Polską Orkiestrą Radiową i zaproszonymi muzykami w sobotę z koncertem kompozytorskim w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Koncert ma charakter monograficzny; jest w całości poświęcony prezentacji twórczości kompozytorskiej Krzysztofa Herdzina, 40-letniego muzyka, który - zdaniem krytyków - jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich artystów.

Herdzin jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, producentem płytowym; uprawia muzykę poważną, jazz, pop, muzykę filmową i teatralną. Na sobotnim koncercie wystąpi w roli kompozytora, pianisty i dyrygenta.

"Dwa lata temu za płytę +Sinfonicum+ byłem nominowany do Fryderyków, obok Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Panufnika. Ośmieliło mnie to. Pomyślałem o koncercie, który stanowiłby przegląd moich utworów pochodzących z różnych miejsc i różnego czasu mojej twórczości" - powiedział PAP Krzysztof Herdzin. "Naturalnie bez ogromnego wsparcia ze strony Polskiego Radia i Polskiej Orkiestry Radiowej nigdy nie mógłbym zrealizować mojego pomysłu. Nie byłoby mnie po prostu na stać na zorganizowanie tak dużego koncertu" - podkreślił artysta.

Pytany o źródła inspiracji, muzyk wskazał francuską muzykę Ravela i Debussy'ego, ale też liryczną muzykę słowiańską: Karłowicza, Bacewicz, Rachmaninowa. W kompozycjach Herdzina pobrzmiewają także echa Gershwina i muzyki filmowej.

"Robię to jednak po swojemu - zastrzega kompozytor. - Odwołując się do klasyki lub korzystając z bardziej współczesnych inspiracji, piszę muzykę, która jest przyjemna do słuchania. Nie eksperymentuję ryzykownie, nie komplikuję jej w stylu niektórych awangardowych utworów Warszawskiej Jesieni, ale rozszerzam harmonię, buduję strukturę polifoniczną, staram się odczytać barwy muzyki: od pasteli po grubą kreskę. A w tym wszystkim kategorie piękna i wzruszenia są najważniejsze. Chodzi o to, co mi w duszy gra" - tłumaczył muzyk w rozmowie z PAP.

W Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego publiczność usłyszy także zaproszonych przez Krzysztofa Herdzina gości: flecistkę Jadwigę Kotnowską, saksofonistów Piotra Barona i Jerzego Główczewskiego.

W programie koncertu znalazło się m.in. "Concertino na fortepian i orkiestrę", w którym Herdzin zaprezentuje się jako pianista. Ponadto wykonane będą m.in.: "Narracje na saksofon i orkiestrę", poemat "Szkice zimowe", "Bajkowe opowieści na flet i smyczki", "Preludium Asertywne i Nieasertywna Toccata na smyczki".

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, wykładowca akademicki - urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku. Ukończył Liceum Muzyczne, a następnie bydgoską Akademię Muzyczną - dyplom uzyskał w 1993 r. Przez trzy lata pracował na Akademii jako wykładowca, powrócił do pracy na bydgoskiej uczelni w 2010.

Ma na koncie występy z orkiestrą symfoniczną, nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium, koncerty muzyki kameralnej z klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, światowej sławy skrzypkiem Vadimem Brodskim i wybitną polską flecistką Jadwigą Kotnowską, a także współpracę z działającą na terenie Niemiec fundacją Yehudi Menuhina Live Music Now.

Współpracował z polskimi gwiazdami wokalistyki, m.in. Ewą Bem, Lorą Szafran, Anną Marią Jopek, Danutą Błażejczyk, Anną Serafińską, Dorotą Miśkiewicz, a także z piosenkarzami: Kayah, Rynkowskim, Górniak, Geppert, Szcześniakiem, Wodeckim, Kukulską, Rodowicz, Gąssowskim.

W latach 1996-2001 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Związany był też m.in. z kwartetami: Janusza Muniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Kulentego, Cezarego Konrada. Występował ze światowymi gwiazdami jazzu, m.in. Marią Schneider, Richardem Boną, Gilem Goldsteinem, Oscarem Castro Nevesem, Mino Cinelu.

Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 160 CD. Czterokrotnie występował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne. (PAP)

abe/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)