Notowania

wiadomości
25.04.2012 14:50

Koncert "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" - 17 maja w Warszawie

Koncert charytatywny pt. "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" odbędzie się 17 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wystąpią śpiewacy i muzycy Podhala, Spisza i Orawy. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na edukację młodych Polaków ze Wschodu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Koncert charytatywny pt. "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" odbędzie się 17 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wystąpią śpiewacy i muzycy Podhala, Spisza i Orawy. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na edukację młodych Polaków ze Wschodu. *

Premiera koncertu, określanego też mianem opery góralskiej, odbyła się w zeszłym roku w Zakopanem. Opowiada o związkach papieża z Tatrami i góralami.

Jest to widowisko słowno-muzyczne w czterech osłonach. Pomysł przygotowania widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Inicjatorem był ks. dr hab. Władysław Zarębczan.

W Warszawie spektakl odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej tylko raz.

Dyrektor naczelny sceny, Waldemar Dąbrowski przypomniał na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że właśnie w Teatrze Wielkim Jan Paweł II, w 1991 roku, przemawiał do ludzi kultury. "Dał nam wtedy poczucie sensu, wspólnoty, przekazując pewien rodzaj zobowiązania wobec nowej ówcześnie rzeczywistości demokratycznej, nowej - w sensie gospodarki rynkowej" - wspominał Dąbrowski.

"Cieszę się, że ten dar górali, o charakterze opery, będziemy mogli obejrzeć w Warszawie (...). To najpiękniejszy pomnik, jaki można wybudować Janowi Pawłowi II" - ocenił Dąbrowski.

Autorem libretta, napisanego gwarą podhalańską, jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego.

W przygotowaniach (poszczególnych aktów) uczestniczyli również m.in.: Stanisława Trebunia-Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Wyboru muzyki dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas-Kośla oraz Andrzej Styrczula-Maśniak, Andrzej Karpiel-Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka.

Wykonawcami są śpiewacy i muzycy z całego Podhala, ze Spisza i Orawy - w sumie ponad 120 osób.

Honorowy patronat nad koncertem objęli m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister kultury Bogdan Zdrojewski. (PAP)

agz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz