Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert podsumowujący kampanię "Mazury cud natury"

0
Podziel się:

W olsztyńskiej filharmonii odbył się koncert podsumowujący kampanię
promującą udział Krainy Tysiąca Jezior w konkursie na nowe siedem cudów natury. Odznakę honorową za
zasługi dla regionu odebrał m.in. ambasador Mazur w tym konkursie Jacek Pałkiewicz.

W olsztyńskiej filharmonii odbył się koncert podsumowujący kampanię promującą udział Krainy Tysiąca Jezior w konkursie na nowe siedem cudów natury. Odznakę honorową za zasługi dla regionu odebrał m.in. ambasador Mazur w tym konkursie Jacek Pałkiewicz.

Oprócz Pałkiewicza tytuł "Zasłużonego dla woj. warmińsko-mazurskiego" odebrał muzyk Krzysztof "Jawor" Jaworski, który skomponował w kampanii "Mazury cud natury" nowy hymn Mazur i namówił wielu znanych muzyków rodzinnie związanych z Mazurami, m.in. Ryszarda Rynkowskiego i Janusza Panasewicza, do odśpiewania go. Podkreślano, że Jaworski sam wyszedł z taką inicjatywą i społecznie bardzo angażował się w reklamę Mazur.

Ceniony podróżnik, odkrywca źródeł Amazonki Jacek Pałkiewicz, który w kampanii był ambasadorem Mazur, powiedział, że gdy po kilku miesiącach od zakończenia akcji usłyszał mazurski hymn i zobaczył w teledysku mazurskie krajobrazy, to "autentycznie się wzruszył i ciarki mu przeszły", a to - jak podkreślił - nie zdarza mu się często.

Tytułem Przyjaciela Warmii i Mazur uhonorowano marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Jak podkreślono na gali, tytuł ten przyznano mu za to, że dzięki jego zaangażowaniu i przychylności akcja "Mazury cud natury" mogła zaprezentować się w Sejmie. Od tamtego momentu nabrała ona przyspieszenia i z akcji lokalnej stała się akcją ogólnopolską.

"Nie kosztowało mnie to wiele, bo Mazury naprawdę są piękne i nie trzeba mnie było do tego przekonywać" - mówił Borusewicz.

Podczas uroczystej gali, która we wtorek wieczorem odbyła się w olsztyńskiej filharmonii Pałkiewicz i przedstawiciele samorządu regionalnego podziękowali wszystkim, którzy publicznie poparli akcję "Mazury cud natury" i namawiali do głosowania na tę krainę. W tym gronie było m.in. trzech prezydentów: Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Do konkursu na nowe cuda natury organizowanego przez szwajcarską fundację New7Wonders zgłoszono 440 miejsc z całego świata, do finału weszło ich zaledwie 28. Mazury nie znalazły się na liście siedmiu Nowych Cudów Natury, plebiscyt wygrały: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa.

Mimo to lokalny samorząd jest zadowolony z akcji, ponieważ Mazury stały się dzięki niej znów rozpoznawalne i modne w Polsce, a także nieco popularniejsze w Europie.

Warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski promował udział Mazur w konkursie na nowe siedem cudów natury od 2009 roku - w lipcu tego roku Mazury jako jedno z 28 miejsc na świecie weszły do finału plebiscytu. Region promował swój udział w konkursie pod hasłem "Mazury cud natury". Akcja w całości finansowana była ze środków własnych samorządu województwa, w sumie wydano na nią 2,3 mln zł.

Szwajcarska fundacja organizuje teraz plebiscyt na siedem najcudowniejszych miast . Do udziału zgłosiło się w sumie 1259 miejsc z całego świata, m.in. Nowy Jork, New Delhi, Madryt, Malaga czy Monte Carlo. Polscy internauci do udziału w głosowaniu wytypowali 11 miast. W kolejności alfabetycznej są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zamość.(PAP)

jwo/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)