Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert włoskich instrumentalistów na festiwalu w Jarosławiu

0
Podziel się:

Znani włoscy instrumentaliści Luca Pianca i Vittorio Ghielmi wystąpili we
wtorek wieczorem na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w
Jarosławiu (Podkarpackie).

Znani włoscy instrumentaliści Luca Pianca i Vittorio Ghielmi wystąpili we wtorek wieczorem na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie).

Artyści zaprezentowali publiczności zgromadzonej w jarosławskiej kolegiacie włoską i francuską muzykę przełomu renesansu i baroku na violi da gamba (instrument podobny do wiolonczeli, popularny zwłaszcza w renesansie i baroku) oraz na lutni.

W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów: Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski.

Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywają się w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi. Zaplanowano również jeden koncert nocny.

Vittorio Ghielmi jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu instrumentów smyczkowych Romano Romanini i laureatem nagrody Erwina Bodky'ego. Uczy gry na violi da gamba w Konserwatorium w Brescii. Koncertował w najsłynniejszych salach Europy i Ameryki. Występował jako solista m.in. z Il Giardino Armonico, Wiener Philharmoniker, Philharmonia Orchestra London. Współpracuje w duecie i zespołach kameralnych z bratem Lorenzo i innymi artystami. Założył zespół Il Suonar Parlante, w którym grają znani kompozytorzy i jazzmani tacy jak Uri Caine, Don Byron, Kenny Wheeler. Opublikował podręcznik gry na violi da gamba oraz niewydawane dotychczas utwory na ten instrument.

Luca Pianca specjalizuje się w grze na lutni, a zwłaszcza arcylutni. Studiował w salzburskim Mozarteum. Współpracował z barokową orkiestrą Concentus Musicus Wien. Jest jednym z założycieli Il Giardino Armonico - pionierskiego włoskiego zespołu muzyki dawnej z siedzibą w Mediolanie. Był również stałym lutnistą opery w Zurychu. Współpracował z takimi solistami jak Cecilia Bartoli, Eva Mei i Sylvia McNair. Od roku 1999 gra wspólnie z gambistą Vittorio Ghielmim. Od roku 2001 wspłpracuje też z lutnistą i kompozytorem Romanem Turovskim-Sawczukiem, dokonując premierowych prezentacji jego utworów. Koncertuje w znanych centrach muzycznych Europy i Ameryki. W 2001 roku współpracował i wykonywał koncerty ze Stingiem. Nagrał dla wytwórni Teldec ponad 20 płyt, m.in wszystkie dzieła lutniowe Bacha i Vivaldiego. Oprócz tego wydał szereg płyt ze swoim muzycznym partnerem Vittorio Ghielmim.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

W czasie festiwalu odbywają się seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w Kościele i przekazie oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku biorą w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę. Z kolei chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet, wystąpi w koncercie finałowym, ze średniowiecznym moralitetem Hildegardy z Bingen.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. (PAP)

api/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)