Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert wspomnień orkiestry Jerzego Miliana

0
Podziel się:

Koncert wspomnień z okazji jubileuszu powstania Orkiestry Rozrywkowej
Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod kierownictwem wybitnego wibrafonisty i kompozytora
Jerzego Miliana odbędzie się w sobotę w Katowicach.

Koncert wspomnień z okazji jubileuszu powstania Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod kierownictwem wybitnego wibrafonisty i kompozytora Jerzego Miliana odbędzie się w sobotę w Katowicach.

"To inicjatywa kolegów z orkiestry, wszyscy są ciągle czynnymi muzykami. Bardzo się cieszę, z radością się z nimi spotkam i zasiądę wśród widzów" - powiedział PAP Jerzy Milian.

"Byliśmy jedną wielką rodziną. Muzyki nie robi się przecież tylko na scenie. Choć moje podejście było wtedy może zbyt paternalistyczne, to jednak uważałem zawsze, że być szefem to nie znaczy być treserem" - zauważył.

Z inicjatywą muzycznego spotkania po latach wyszło trzech członków orkiestry: Kazimierz Wnęczak, który grał w niej od początku aż do rozwiązania, oraz Michał Tadeusz Malicki i Ryszard Machel.

"Jerzy Milian był dla nas ojcem i kolegą. Praca z nim była bardzo inspirująca i rozwijająca, do dziś czerpię z tego źródła" - wspomina Michał Tadeusz Malicki. "Przychodząc rano do pracy, do naszej siedziby przy ul. Plebiscytowej, miałem przyjemność uściśnięcia ręki jednego z najlepszych na świecie wibrafonistów jazzowych, obecnego we wszystkich encyklopediach muzycznych. Jeśli nawet bywał surowy, lekko się to znosiło ze strony takiego artysty" - dodał.

Podczas sobotniego koncertu w studio Polskiego Radia Katowice zabrzmią światowe standardy jazzowe i kompozycje Jerzego Miliana.

Orkiestra Rozrywkowa Polskiego Radia i Telewizji powstała w 1973 r., pierwszego nagrania dokonała w styczniu 1974 r. Jerzy Milian prowadził ją nieprzerwanie przez siedemnaście lat. Występowała na licznych koncertach i festiwalach, dokonała wielu nagrań na potrzeby radiowego archiwum. Została rozwiązana w 1991 roku. Niewykluczone, że zostanie reaktywowana, toczą się rozmowy w tej sprawie.

Jerzy Milian urodził się 10 kwietnia 1935 roku w Poznaniu. Zaczynał jako pianista, ale jego głównym instrumentem stał się wibrafon, na którym zaczął grać w Sekstecie Krzysztofa Komedy. Od końca lat 50. realizował się także jako kompozytor - tworząc zarówno krótkie, przebojowe utwory, jak i rozbudowane, awangardowe formy.

Ukończył poznańską Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, gry na wibrafonie uczył się sam. W studiowaniu kompozycji pomogli mu Bogusław Schaeffer, Felicjan Dąbrowski oraz Wolfram Heicking. Ten ostatni wykładał na berlińskiej Hochschule fuer Musik, gdzie Milian zdobył dyplom w 1973 r.

Swoją karierę muzyka-wykonawcy Milian rozpoczął od kwintetu, który prowadził w latach 1953-55. Potem był Sekstet Komedy i kwintet prowadzony wspólnie z Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Przez kilkanaście lat Zespół Jerzego Miliana regularnie nagrywał na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu.

Muzyk współpracował także z innymi zespołami radiowymi - m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną i Poznańską Piętnastką Radiową. Przez cztery lata (1966-69) prowadził także własne trio, w którym grali Grzegorz Gierłowski i Jacek Bednarek. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Guentera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne'a Verschuerena BRT (Belgia).

Oprócz muzyki jego pasją jest malarstwo - maluje głównie ikony, które prezentował na kilku wystawach. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (1980), Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (1986), medalem Pro Sinfonika (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta (2004). (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)