Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kończą się przygotowania do uroczystości w Smoleńsku

0
Podziel się

#
dochodzą dalsze wypowiedzi rzecznika
#

bEgDeoQB

# dochodzą dalsze wypowiedzi rzecznika #

09.10. Smoleńsk (PAP) - Kończą się przygotowania do uroczystości w Smoleńsku. Rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow poinformował w sobotę, że w najbliższym czasie dostęp do miejsca katastrofy polskiego samolotu Tu-154M zostanie ograniczony.

Dodał, że zamiarem władz jest zrobić wszystko, by rodziny, które przybędą na uroczystości, poczuły, że przygotowania "nie są na pokaz".

bEgDeoQD

"Pierwsze wydarzenie, które odbędzie się tu w Smoleńsku, to podejście ofiar do szczątków samolotu. Stąd piechotą przez teren lotniska, w tym rejonie, gdzie powinien był wylądować prezydencki samolot, przechodzą do (pamiątkowego) kamienia. Tutaj dalej toczą się uroczystości z udziałem (małżonki prezydenta Rosji)
Swietłany Miedwiediewej. Stąd dalej (bliscy ofiar) przechodzą pod miejsce, gdzie stoi brzoza, która, jak uważamy, stała się przyczyną rozbicia się samolotu, i tutaj będą mogli pomodlić się" - wyjaśniał Jewsiejenkow.

Według rzecznika częściowo już usunięto brezent przykrywający szczątki samolotu.

Jewsiejenkow zapowiedział, że po wprowadzeniu środków bezpieczeństwa "ograniczone będzie wejście (na miejsce katastrofy) ludzi, w tym dziennikarzy - oprócz pracowników technicznych, którzy przygotowują bezpośrednią transmisję".

"Dla nas to bardzo ważne wydarzenie, dlatego, że jest to nasz wspólny ból, Polski i Rosji. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby rodziny (ofiar), które przyjadą tu jutro, poczuły, że to nie jest na pokaz, ale że faktycznie przygotowujemy się, by przyjąć ich w najcieplejszy, najlepszy sposób - jak naszych dobrych sąsiadów, którzy przyjechali do nas, by razem uczcić pamięć tych, którzy tutaj zginęli" - podkreślił rzecznik.

bEgDeoQJ

Zapytany o stan przygotowań, powiedział, że "pozostało uporządkowanie ścieżek, zamiecenie ich, zakończenie prac w celu zapewnienia miejsc dla dziennikarzy i to praktycznie wszystko".

Jewsiejenkow wyjaśnił, że przygotowania zaczęły się ok. miesiąca temu. Zaznaczył, że wszystkie wydatki związane z przygotowaniami ponosi administracja obwodu smoleńskiego. W prace zaangażowane są - jak dodał - "smoleńskie przedsiębiorstwa budowy dróg i specjaliści z zakładów lotniczych, które znajdują się obok".

Zapowiedział, że w przyszłości w pobliżu miejsca katastrofy "będzie piękny memoriał" i "stela upamiętniająca" tych, którzy tu zginęli.

"Mogliśmy to zrobić oczywiście wcześniej, ale póki nie jest zakończone śledztwo, zrobiliśmy ten tymczasowy kamień, gdzie można położyć kwiaty i pomodlić się" - dodał.

bEgDeoQK

Podczas niedzielnej pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia odprawiona zostanie msza ekumeniczna i złożone kwiaty; uczestnicy pielgrzymki przejdą również do wraku samolotu, leżącego na płycie lotniska. Przewidziane jest też spotkanie żon prezydentów: Polski, Anny Komorowskiej, i Rosji, Swietłany Miedwiediewej. Według rzecznika Jewsiejenkowa delegacja z Rosji będzie liczyć około 20 osób.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ ksaj/ itm/

bEgDeoRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)