Notowania

usa
04.11.2008 00:19

Kończy się głosowanie w kolejnych stanach

Zwycięstwo Obamy nie jest jeszcze pewne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zamknięto właśnie lokale wyborcze w Indianie. To jeden z kluczowych stanów, który może rozstrzygnąć o wyniku wyborów - z reguły wygrywali w nim republikanie. Do zdobycia jest tam 11 głosów elektorskich.

Wyniki z Indiany nie są jeszcze znane. Znane są natomiast wyniki sondażu z lokali wyborczych w Pensylwanii. Tam Obama zdobył więcej głosów niż McCain - o 15 punktów procentowych. Taki wynik nie może być zaskoczeniem - to stan _ demokratyczny _. Od 1992 roku przedstawiciele tej partii zdobywali tam większość.

Wstępne wyniki z Kentucky dają natomiast prowadzenie McCain'owi. W tym stanie z reguły głosuje się na republikanów, choć tamtejsi wyborcy dwukrotnie zrobili wyjątek dla demokraty Billa Clintona w 1992 i 1996 roku.

Jak donoszą korespondenci, wybory w USA przebiegają spokojnie, jeśli nie liczyć drobnych incydentów i nieprawidłowości z kartami do głosowania w niektórych stanach.

W Filadelfii przed jednym z lokali wyborczych pojawili się dwaj członkowie radykalnej murzyńskiej organizacji _ Black Panthers _ (Czarne pantery), z których jeden uzbrojony był w dużą pałkę. Wezwana policja zatrzymała go, ale nie przedstawiła żadnego zarzutu.

W kilku stanach do punktów wyborczych ustawiły się długie kolejki, ale do wczesnego popołudnia czas oczekiwania na oddanie głosu raczej nigdzie nie przekraczał dwóch godzin. W stanie Maryland, na przedmieściach Waszyngtonu, w niektórych lokalach było pusto. W innych czas oczekiwania wynosił po kilkanaście minut.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Frekwencja rekordowa, ale są problemy z głosowaniem ]( http://news.money.pl/artykul/usa;super;frekwencja;problemy;z;glosowaniem,136,0,383112.html )
* [ Wybory w USA. Obama i McCain mają 21 rywali ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;usa;obama;i;mccain;maja;21;rywali,221,0,382685.html )
* [ McCain to dla Polski lepszy wybór ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mccain;to;dla;polski;lepszy;wybor,22,0,382742.html )
* [ Barroso: Europejczycy wybraliby Baracka Obamę ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;europejczycy;wybraliby;baracka;obame,232,0,382440.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Oczekuje się jednak, że najwięcej wyborców do urn przyjdzie dopiero po pracy, a więc wieczorem.

Przewiduje się rekordowo wysoką frekwencję, przewyższająca największą zanotowaną dotychczas w wyborach amerykańskich w 1908 roku, kiedy wzięło w nich udział 68 procent uprawnionych do głosowania.

W Ohio - stanie wahającym się między Demokratami a Republikanami - w jednym z hrabstw rozdano omyłkowo formularze do głosowania bez pierwszej strony, zawierającej nazwiska kandydatów na prezydenta: Baracka Obamy i Johna McCaina.

W pięciu stanach na południu: Teksasie, Missouri, Mississippi, Alabamie i Arkansas, demokratyczni wyborcy otrzymali SMS-y fałszywie informujące ich, że głosowanie odbywa się w środę. W stanach tych jednak - według prognoz opartych na sondażach - z łatwością powinien wygrać McCain.

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz