Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kończy się nabór wniosków dla gospodarstw dotkniętych powodzią

0
Podziel się:

Rolnicy, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku tegorocznej
powodzi, do 12 listopada mogą składać wnioski o unijną pomoc do Agencji Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa. Resort rolnictwa zapewnia, że wkrótce ogłosi następny nabór.

Rolnicy, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku tegorocznej powodzi, do 12 listopada mogą składać wnioski o unijną pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Resort rolnictwa zapewnia, że wkrótce ogłosi następny nabór.

Chodzi o działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 "przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

"Umożliwia ono rolnikom odbudowanie swoich gospodarstw i jest bardzo korzystne dla rolników. Zainteresowanie tym działaniem nie jest największe, ale mamy sygnały z terenu, że w przyszłym tygodniu wpłynie dużo wniosków" - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej.

Jak powiedział, dotychczas złożono około 100 wniosków. W sumie na pomoc rolnikom Agencja przeznacza 100 mln euro (ok. 400 mln zł). Według wcześniejszych szacunków ministerstwa, z tej puli mogłoby skorzystać ok. 4 tys. rolników.

"Będę namawiał ministra do ogłoszenia jeszcze jednego naboru na to działanie w tym roku, (...) tak by zachowana została ciągłość dla tych rolników, którzy jeszcze nie mają możliwości złożenia wniosku, bo nie mają oszacowanych szkód" - powiedział Kołodziej.

Dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk zapewniła PAP, że minister jeszcze w tym roku ogłosi kolejny termin przyjmowania dokumentów w tej sprawie.

O finansowe wsparcie można ubiegać się, gdy straty poniesione w gospodarstwie rolnym - według szacunku specjalnie powołanej przez wojewodę komisji - wyniosą więcej niż 30 proc. wielkości rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. W budynkach i maszynach przeznaczonych do produkcji rolnej straty muszą wynosić co najmniej 10 tys. zł.

Komisje szacując straty po powodzi głównie wyceniły ubytki w produkcji roślinnej, a nie oceniały strat w majątku trwałym. Stąd wielu rolników, z formalnych względów, nie mogło ubiegać się o dofinansowanie. Obecnie komisje ponownie oceniają straty.

Na odbudowę gospodarstwa można dostać do 300 mln zł. Wkład własny rolników wynosi w tym działaniu jedynie 10 proc. Agencja będzie jednak wypłacała pieniądze dopiero po realizacji inwestycji.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że rząd w tym tygodniu przyjął projekt zmiany ustawy o ARiMR, który umożliwi rolnikom skorzystanie z 50-proc. zaliczek na poczet inwestycji. Dodał, że ten przepis zostanie uchwalony w trybie "ekstra szybkim".

Sawicki przypomniał także, że rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi mają korzystniejsze warunki uzyskania dofinansowania na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi; wkład własny wynosi tu 20 proc. kosztów inwestycji.

Jak mówił, rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą również starać się o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej. Jego oprocentowanie to 0,1 proc. w skali roku. (PAP)

awy/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)