Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konfederacja Pracodawców: weto do pakietu ustaw zdrowotnych to "krok wstecz"

0
Podziel się:

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że
podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta do pakietu ustaw
zdrowotnych jest "krokiem wstecz".

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta do pakietu ustaw zdrowotnych jest "krokiem wstecz".

Zdaniem KPP, piątkowa decyzja części parlamentarzystów "pogłębi problemy systemu opieki zdrowotnej, utrudni i opóźni jego zorganizowaną reformę, a w konsekwencji pogorszy sytuację zdrowotną obywateli".

"Odrzucony głosami lewicy oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości pakiet ustaw zdrowotnych miał szansę stworzyć pomiędzy płatnikami a świadczeniodawcami trwały fundament zdrowych relacji, opartych o rachunek kosztów, efektywność gospodarowania i optymalne wykorzystanie środków publicznych z pożytkiem dla zdrowia obywateli" - głosi przekazane PAP stanowisko KPP.

"Jesteśmy zaniepokojeni decyzją Sejmu utrzymującą stary porządek. Opowiedzenie się części posłów po stronie rozwiązań prowadzących do niekontrolowanego deficytu placówek zdrowia pokrywanego ze środków publicznych w miejsce rzetelnej analizy kosztów i optymalnego zarządzania jest działaniem nie znajdującym racjonalnego uzasadnienia i w perspektywie najbliższych lat zagraża bankructwem publicznego sektora opieki zdrowotnej" - napisano.

W ocenie KPP, głównym problemem służby zdrowia nie jest niski poziom jej finansowania, ale brak przejrzystego i efektywnego systemu gospodarowania środkami publicznymi.

"Korzysta na tym ten, kto generując nieuzasadnione koszty wymusza spłatę lub umorzenie długów. Przegrywają ci, którzy dbają o efektywność wykorzystania środków i jakość opieki. Przegrywa system finansowania opieki zdrowotnej, którego budżet uszczupla nieefektywna pomoc publiczna. Przegrywają pacjenci, nieotrzymujący oczekiwanej opieki" - wskazuje Konfederacja.

Sejm podtrzymał w piątek weta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustawy zdrowotnych. Prezydent zawetował w listopadzie ustawy: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę systemu ochrony zdrowia. Były one podstawą rządowej reformy systemu ochrony zdrowia. Sejmowe prace nad nimi trwały prawie rok.

KPP, jak sama deklaruje, jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku; reprezentuje ponad 6 tys. firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. (PAP)

ktl/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)