Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: e-Centra pomagają aktywizować niepełnosprawnych

0
Podziel się:

e-Centra są narzędziem do aktywizacji zawodowej, ale także integracji
społecznej osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małych miast - podkreślali uczestnicy
poniedziałkowej konferencji "e-Partnerstwo - razem na rzecz e-integracji".

e-Centra są narzędziem do aktywizacji zawodowej, ale także integracji społecznej osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małych miast - podkreślali uczestnicy poniedziałkowej konferencji "e-Partnerstwo - razem na rzecz e-integracji".

Konferencję zorganizowała w Sejmie Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo.

Koordynator programu e-Centra z Fundacji Grzegorz Wilczek przypomniał, że w Polsce w ramach różnych programów finansowanych ze środków europejskich, krajowych i samorządowych powstało ponad 8000 e-Centrów. Są to m.in.: Centra Kształcenia na Odległość na Wsiach (e-Centra), Wioski internetowe, Gminne Centra Informacji (GCI).

Wilczek zaznaczył, że e-Centra służą aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych zwłaszcza z terenów wiejskich, ponieważ osoby te mogą podnosić tam swoje kompetencje. "Szkolenie w e-Centrum to często pierwszy krok w aktywizacji zawodowej osoby niepełnosprawnej" - dodał. e-Centra służą ponadto osobom bezrobotnym, osobom w starszym wieku, aby nie były wykluczone cyfrowo.

Zapowiedział, że Fundacja zamierza realizować projekt, który zakłada stworzenie systemowego rozwiązania, łączącego e-Centra w sieć i tworzącego infrastrukturę wsparcia dla niej - zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i regionalnym. "Chodzi o jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału e-Centrów" - dodał.

Wyjaśnił, że chodzi o skoordynowanie pracy e-Centrów m.in. poprzez wspólny portal internetowy. Portal będzie służył instytucjom, które tworzą e-Centra, aby ułatwić wymianę informacji i dobrych praktyk między nimi.

Ponadto, portal ma pełnić funkcję e-learningową, ponieważ będą tam bezpłatne ogólnodostępne kursy i szkolenia dla użytkowników sieci. "W internecie jest mnóstwo materiałów szkoleniowych, ale są rozproszone i trudno je znaleźć" - ocenił Wilczek. Dodał, że e-Centra mogłyby pełnić rolę centrów edukacji ustawicznej, gdzie osoby niepełnosprawne, ale także bezrobotne, osoby 50+ oraz osoby młode wkraczające na rynek pracy, miałyby możliwość dokształcania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Członek zarządu Fundacji Agata Spała podkreśliła, że mimo coraz bardziej powszechnego dostępu do internetu, rola e-Centrów nie maleje. "e-Centra to miejsca integracji społecznej osób niepełnosprawnych, ale też możliwość podniesienia kompetencji zawodowych" - dodała.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska oceniła, że internet to bardzo wartościowe narzędzie i możliwość pomocy osobom, które potrzebują wsparcia z powodu wykluczenia spowodowanego różnymi czynnikami.

Jak mówiła, budowa e-Centrów to wartościowa inicjatywa, ponieważ "pozwala uczyć jak korzystać z nowoczesnych narzędzi, np. jak złożyć deklarację podatkową przez internet". Olszewska podkreśliła ogromną rolę e-Centrów w aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich.(PAP)

bpi/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)