Notowania

wojna w syrii
17.10.2013 11:18

Konferencja Genewa 2 ws. Syrii powinna odbyć się 23-24 listopada

Omawialiśmy podczas dzisiejszego spotkania w rosyjskim MSZ terminy, jeszcze hipotetyczne, w których miałaby odbyć się konferencja - powiedział Kadri Dżamil.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Oczekiwana od miesięcy międzynarodowa konferencja Genewa 2 w sprawie zakończenia wojny domowej w Syrii powinna odbyć się w dniach 23-24 listopada - powiedział syryjski wicepremier Kadri Dżamil po spotkaniu w Moskwie z rosyjskimi dyplomatami.

_ Omawialiśmy podczas dzisiejszego spotkania w rosyjskim MSZ terminy, jeszcze hipotetyczne, w których miałaby odbyć się konferencja _ - dodał.

USA i Rosja dążą od maja do zorganizowania konferencji zwanej Genewa 2. Ma ona zgromadzić przy jednym stole delegacje syryjskiego rządu i opozycji. Spotkanie miałoby na celu znalezienie porozumienia w kwestii powołania w Syrii rządu przejściowego wyposażonego w pełnię władzy wykonawczej.

Narodowa Rada Syryjska (NRS), jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych, zapowiedziała, że wycofa się z Syryjskiej Koalicji Narodowej, jeśli weźmie ona udział w konferencji w Genewie.

Syryjski wicepremier skomentował w Moskwie odmowę uczestnictwa w konferencji Narodowej Rady Syryjskiej, mówiąc, że _ nie będzie miała ona wpływu ani na termin, ani na zakres spotkania Genwa 2 _. Liczy on, że NRS zrewiduje swą decyzję.

Podkreślił też, że _ Genewa jest wyjściem dla wszystkich: Amerykanów, Rosji, syryjskich władz i opozycji. Ten, kto ją urzeczywistni pierwszy, skorzysta. Ten, kto nie weźmie w niej udziału, znajdzie się na własne życzenie za burtą, poza procesami politycznymi _.

Dżamil odbył w trakcie konfliktu w Syrii, który do marca 2011 roku kosztował życie ponad 120 tysięcy ludzi, kilka podróży do Moskwy.

W ramach wynegocjowanego w połowie września przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji porozumienia, które zatwierdziła potem Rada Bezpieczeństwa ONZ, Syria postanowiła przystąpić do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej i przekazała swą broń chemiczną pod kontrolę tej organizacji.

Całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Przed zawarciem amerykańsko-rosyjskiego porozumienia USA groziły Damaszkowi interwencją zbrojną, która miała być reakcją na użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz