Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja "Kultura 2.0. Świadomi mediów" - od czwartku w Warszawie

0
Podziel się:

Kultura, nowe technologie, ich wzajemne powiązania oraz edukacja medialna -
to podstawowe tematy, które będą poruszane podczas organizowanej przez Narodowy Instytut
Audiowizualny trzydniowej konferencji. Debatom towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny.

Kultura, nowe technologie, ich wzajemne powiązania oraz edukacja medialna - to podstawowe tematy, które będą poruszane podczas organizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny trzydniowej konferencji. Debatom towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny.

Konferencja "Kultura 2.0. Świadomi mediów" rozpocznie się w czwartek, zakończy w sobotę. Wydarzenia będą organizowane w siedzibie Instytutu.

Termin "Kultura 2.0" odnosi się do pojęcia Web 2.0. Pomimo numeracji nawiązującej do opisywania nowopowstałych wersji oprogramowania, nie oznacza on żadnej nowej wersji stron internetowych czy internetu - charakteryzuje za to inny sposób ich wykorzystywania.

"Coraz częściej używamy najnowszej technologii, często ona sama staje się przedmiotem refleksji artystycznej" - powiedział PAP we wtorek dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Jak dodał, edukacja medialna, która będzie głównym tematem konferencji, to m.in. uświadamianie ludziom jak we właściwy sposób stosować nowe technologie wykorzystywane w przekazywaniu treści kulturalnych.

"Z okazji Europejskiego Kongresu Kultury wydaliśmy specjalne wydawnictwo zatytułowane +Made in Poland+. Znajdują się tam wspaniałe wykonania polskiej muzyki współczesnej. Na wydawnictwo składają się trzy płyty: DVD, Blue-Ray i trzecia płyta, na której znajdują się dwa utwory w technologii 3D. Dlaczego to ze sobą łączymy? Ponieważ za moment wszyscy będą mieć telewizory z funkcją 3D, przy korzystaniu z których nie będzie trzeba już używać okularów. Chciałbym, aby wówczas można było obejrzeć nie tylko +Avatara+, ale także wykonanie dzieł Szymańskiego czy Mykietyna" - tłumaczył Merczyński.

Szef Instytutu podkreślił, że treści kulturalne powinny być dostarczane także w nowych technologiach. "Ta konferencja jest pewnego rodzaju namysłem nad tym, jak rozumieć nowe media. (...) Tym bardziej, że za chwilę, po 2013 r., będziemy wszyscy korzystać z mediów cyfrowych - sygnał analogowy przestanie bowiem być nadawany" - zwrócił uwagę Merczyński.

Jak dodał, kluczem do korzystania z mediów, zwłaszcza telewizji, będzie internet. "Będziemy sami dokonywali pewnego wyboru, sami będziemy w pewien sposób tworzyć własną ramówkę. Musimy być zatem świadomym odbiorcą nowych mediów. Dlatego Narodowy Instytut Audiowizualny bardzo stawia na edukację medialną" - podkreślił Merczyński.

Głównym tematem pierwszego dnia konferencji będą sposoby zastosowania edukacji medialnej w procesie nauczania. Drugi dzień konferencji zostanie wzbogacony o kwestie związane z funkcjonowaniem mediów publicznych.

Wśród uczestników konferencji znajdą się Roei Amit z francuskiego Institut National de l'Audiovisuel (INA), dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk, prezes TVP Juliusz Braun, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane z konferencją wydarzenia artystyczne towarzyszące debatom, to m.in. performans C.A.P.E. Brussels grupy CREW (Belgia), podczas którego uczestnicy będą mogli odbyć "spacer w wirtualnym świecie". Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu uczestnika performansu w specjalne okulary, słuchawki i komputer, który osadzony będzie na plecach.

Odbędzie się także zbiórka kaset VHS z lat 90. Projekt ma na celu digitalizację prywatnych archiwów wideo. Wystarczy przynieść kasety, aby następnie otrzymać je z powrotem wraz z kopią cyfrową. Z wybranych fragmentów powstanie film dokumentalny.

Ostatni dzień konferencji - sobota - będzie miał bardziej swobodną formułę niż dwa poprzednie. Na sobotę nie zostały zaplanowane żadne panele dyskusyjne - w siedzibie Instytutu będzie można zobaczyć, jak wykorzystuje się media w sztuce, nauce czy zabawie.

Odbędą się całodniowe wydarzenia otwarte dla publiczności m.in. warsztaty dla dzieci "Robale", przygotowane przez Fundację Form i Kształtów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych mediów mają wprowadzić najmłodszych w świat wirtualnych owadów oraz mówiących roślin. Odbędą się również m.in. prezentacja cyfrowych zasobów Instytutu on-line, promocja książki "Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów" oraz koncert-performans na gramofonach Bambino.

Szczegóły na stronie www.kultura20.pl (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)