Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych w Wieliczce

0
Podziel się:

W Polsce powstaje obecnie wiele podziemnych muzeów i skansenów górniczych,
jednak stworzenie takich placówek nie jest łatwe zarówno z powodów technicznych, jak i
legislacyjnych. O problemach związanych z utworzeniem i prowadzeniem takiej placówki dyskutowali w
czwartek w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce uczestnicy I Konferencji Muzeów Górniczych i
Skansenów Podziemnych.

W Polsce powstaje obecnie wiele podziemnych muzeów i skansenów górniczych, jednak stworzenie takich placówek nie jest łatwe zarówno z powodów technicznych, jak i legislacyjnych. O problemach związanych z utworzeniem i prowadzeniem takiej placówki dyskutowali w czwartek w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce uczestnicy I Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych.

Spotkanie - co zgodnie podkreślali uczestnicy konferencji - było okazją do wymiany doświadczeń.

"Tworzy się obecnie cała grupa obiektów, zwłaszcza na Śląsku, które po zaprzestaniu funkcjonowania zakładów górniczych są pozostawione do wykorzystania. Wykorzystują je sympatycy i historycy górnictwa, którzy chcieliby je zaadaptować na podziemne trasy turystyczne. Myślę, że w Wieliczce mogliby czerpać wzory, ponieważ tradycje muzealne Wieliczki sięgają XIX wieku, a tradycje udostępniania wyrobisk są dużo starsze" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski.

Jak zaznaczył, konferencja jest pierwszą próbą łączenia się i zawierania nieformalnych związków. Wyraził też nadzieję, że takie konferencje będą odbywać się cyklicznie.

Wśród uczestników konferencji obok takich "potentatów" turystycznych, jak Kopalnia Soli w Wieliczce byli także przedstawiciele nowotworzonych placówek, jak np. Kopalni Ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej z 1927 roku, ostatniego elementu górniczego w tym mieście.

Referenci prezentowali m.in. problemy rewitalizacji zabytkowego kompleksu dawnej kopalni "Królowa Luiza" i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu, rewitalizacji dawnej kopalni "Katowice", zagospodarowania terenów pogórniczych w Tarnowskich Górach i obszarów prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obrady dotyczyły także zagrożeń oraz wymogów technicznych i legislacyjnych obowiazujących przy tworzeniu podziemnej placówki dla turystów. Jak podnosił Janusz Chmura z Akademii Górniczo-Hutniczej, pracujący w zespole zajmującym się wykonywaniem prac zabezpieczających i adaptacyjnych wyrobisk górniczych w celu ich udostępniania, nie wszystkie podziemne obiekty są wyrobiskami górniczymi, jak np. cieszące się wzrastającym zainteresowaniem sztolnie z II wojny światowej.

"Prawo budowlane ich nie obejmuje, a prawo geologiczne i górnicze odnosi się do innnych obiektów. Przy adaptacji do użytkowania podchodzimy do nich jak do obiektu górniczego, by spełnić wszelkie rygory górnicze, mimo że nie jest to obiekt górniczy. Natomiast odbiór odbywa się przy udziale zespołów fachowców budowlanych i górniczych" - wyjaśnił specjalista. Jak podkreślił, jest to luka prawna.

W piątek uczestnicy dwudniowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych zapoznają się z ofertami i organizacją ruchu turystycznego w wybranych placówkach, m.in. w Kopalni Soli w Wieliczce, w Kopalni Soli Bochnia, w Kopalni Węgla w Nowej Rudzie, w Muzeum Złota w Złotoryi.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. (PAP)

hp/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)