Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: myślenie o niepełnosprawności musi się zmienić

0
Podziel się:

Przyczyną niepełnosprawności nie są wyłącznie uwarunkowania medyczne, ale
także środowisko, w którym dana osoba żyje; w Polsce myślenie o niepełnosprawności musi się zmienić
- mówili uczestnicy czwartkowej konferencji nt. klasyfikowania niepełnosprawności.

Przyczyną niepełnosprawności nie są wyłącznie uwarunkowania medyczne, ale także środowisko, w którym dana osoba żyje; w Polsce myślenie o niepełnosprawności musi się zmienić - mówili uczestnicy czwartkowej konferencji nt. klasyfikowania niepełnosprawności.

Konferencja "Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia" (ICF) odbyła się w Warszawie z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Prof. Jerome Bickenbach powiedział, że niepełnosprawności nie można stwierdzić wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych. Podkreślił, że jedna z klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia - ICF - określa niepełnosprawność w powiązaniu z funkcjonowaniem danej osoby w środowisku. "Niepełnosprawność to wynik interakcji fizycznych uwarunkowań danej osoby i świata, w jakim ona żyje. To świat sprawia, że osoby stają się niepełnosprawne" - mówił Bickenbach.

Zaznaczył, że - przykładowo - za niepełnosprawność obywateli odpowiada m.in. ministerstwo transportu, jeśli pociągi czy perony są nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także np. ministerstwo pracy, jeśli przepisy regulujące rynek pracy wykluczają z niego osoby niepełnosprawne.

Dr Matilde Leonardi podkreśliła, że w starzejącym się społeczeństwie żyje coraz więcej osób z niepełnosprawnościami. "Wiele chorób ma obecnie charakter przewlekły i niekiedy niewiele można zdziałać za pomocą medycyny. Wiele można za to zdziałać w środowisku. Sytuację osoby niepełnosprawnej określają m.in.: postawy, kultura, bariery architektoniczne, przepisy prawne" - podkreśliła.

O tym, że w Polsce potrzebna jest zmiana myślenia o niepełnosprawności mówili m.in. pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Jak powiedział Duda, w Polsce potrzebna jest zmiana filozofii - "aby z myślenia, czego osoba z niepełnosprawnością robić nie może, przejść do myślenia: co może robić". Podkreślił, że dla niego najważniejszym zadaniem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, przywracanie ich do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym przez pracę.

Oznacza to m.in. odejście od finansowania na obecnym poziomie świadczeń dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności i przeznaczenie tych środków na aktywizowanie osób, które uległy np. wypadkowi.

Z kolei Pawłowski zwrócił uwagę, że także osoby niepełnosprawne powinny zmienić swoje myślenie i starały się być aktywne; korzystały z możliwości, nie patrząc na ograniczenia. Podkreślił, że należy zmieniać pogląd, iż osoba niepełnosprawna ma siedzieć w domu, a ZUS powinien na nią wydawać środki.

Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) opracowała Światowa Organizacja Zdrowia. ICF pozwala klasyfikować m.in. niepełnosprawność w powiązaniu z funkcjonowaniem danej osoby w jej środowisku.

Głównym celem ICF jest ustanowienie ujednoliconego, standardowego języka i jego struktury pozwalającego na opis zdrowia i stanów związanych ze zdrowiem. (PAP)

kno/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)