Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja o muzycznym dziedzictwie epoki Jagiellonów

0
Podziel się:

Badający kulturę muzyczną naukowcy z 14 krajów biorą udział w
międzynarodowej konferencji poświęconej muzycznemu dziedzictwu epoki Jagiellonów. Konferencję
zainaugurowano we wtorek w Warszawie, jej główny organizator to Biblioteka Narodowa.

Badający kulturę muzyczną naukowcy z 14 krajów biorą udział w międzynarodowej konferencji poświęconej muzycznemu dziedzictwu epoki Jagiellonów. Konferencję zainaugurowano we wtorek w Warszawie, jej główny organizator to Biblioteka Narodowa.

Współorganizatorami są z kolei Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Są tematy dotyczące Polski, które niezmienne interesują badaczy zagranicznych. To między innymi kwestie związane z okresem władania Jagiellonów, z państwem wielokulturowym, wielonarodowym, wielojęzycznym i wieloreligijnym" - podkreślił, witając muzykologów, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Przypomniał, że BN gromadzi różne typy źródeł historycznych, w tym źródła muzyczne, wśród nich najstarsze zapisy nutowe.

Konferencja potrwa do soboty. Jej inauguracja odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, w siedzibie Instytutu Muzykologii. Natomiast obrady, które rozpoczną się w środę, będą organizowane w gmachu Biblioteki Narodowej w Al. Niepodległości.

Ich uczestnicy to m.in. badacze z Polski, Litwy, Ukrainy, Czech, Włoch, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Australii i USA. Reprezentują takie naukowe placówki, jak Uniwersytet Boloński, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

"Skoncentrujemy się na okresie XV i XVI wieku" - powiedział PAP dr Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN, zasiadający w komitecie organizacyjnym konferencji. "Wśród omawianych tematów będą obowiązujący wówczas repertuar, kwestie kultury muzycznej na dworach, sposób, w jaki muzyka uczestniczyła w spotkaniach dyplomatycznych, czy też obecność muzyki włoskiej na terenie Europy Środkowej i Wschodniej" - poinformował.

Elementem towarzyszącym obradom będzie piątkowy koncert w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek, zatytułowany "Złoty wiek muzyki w Polsce". Wystąpi Polski Chór Kameralny z Gdańska, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który zaprezentuje utwory z XVI wieku, m.in. "Mszę" cenionego włoskiego kompozytora Luki Marenzio.

"Marenzio był kapelmistrzem na dworze króla Zygmunta III Wazy. To był wybitny dwór, jeśli chodzi o kulturę muzyczną" - powiedział dr Gancarczyk. "Msza" zostanie w piątek wykonana publicznie po raz pierwszy od ponad 400 lat" - zwrócił uwagę. "Premierowe wykonanie tego dzieła miało miejsce w Warszawie w obecności Zygmunta III Wazy i nuncjusza papieskiego" - tłumaczył muzykolog. Wstęp na koncert będzie wolny. (PAP)

jp/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)