Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: polonijne rozmowy o inwestowaniu w Polsce

0
Podziel się:

Możliwości inwestowania w Polsce, sytuacja gospodarcza w naszym kraju oraz
współpraca między firmami polonijnymi i krajowymi - to główne tematy XIV Światowej Konferencji
Gospodarczej Polonii, która rozpoczęła się w sobotę w Warszawie .

Możliwości inwestowania w Polsce, sytuacja gospodarcza w naszym kraju oraz współpraca między firmami polonijnymi i krajowymi - to główne tematy XIV Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która rozpoczęła się w sobotę w Warszawie .

Podczas dwudniowych obrad politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy rozmawiają ze środowiskiem polonijnym o sytuacji gospodarczej Polski oraz możliwościach inwestowania w naszym kraju.

W tym roku z polonijnymi przedsiębiorcami spotkali się: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Borkowski oraz przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Huebner. Przekonywała ona, że Polska znajduje się w dobrej sytuacji gospodarczej, wykorzystuje unijne dopłaty, a w Brukseli wypracowała sobie dobry wizerunek.

W konferencji bierze udział ok. 200 przedstawicieli środowisk polonijnych z ponad 20 krajów. Wielu z nich zwraca uwagę na to, że prawdziwym problemem nie jest niechęć Polonii do inwestowanie w Polsce, ale brak ułatwień i pomocy ze strony polskich władz. "Wydaje mi się, że polskie władze, począwszy od szczebla centralnego po samorządowy, nie mają pomysłu na to, jak wykorzystać polonijny potencjał" - powiedział PAP Zbigniew Jaroszewski ze Stowarzyszenia Europejska Wspólnota Gospodarcza Polonii w Niemczech.

Podobnego zdania jest Maria Olsson prezes Stowarzyszenia Polonii Szwedzkiej."Władze zapatrzone są w wielkie korporacje, choć te albo redukują zatrudnienie, albo przenoszą firmy tam, gdzie jest tańsza siła robocza. Najważniejsze są małe i średnie przedsiębiorstwa, a do takich należą właśnie firmy polonijne. Trzeba stawiać na takie właśnie podmioty" - powiedziała PAP Maria Ollson.

W spotkaniu biorą też przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci izb gospodarczych, menadżerowie firm państwowych i prywatnych, szefowie instytucji finansowych, funduszy inwestycyjnych.

"Warto podkreślić, że mimo kryzysu udało się ściągnąć tylu polskich przedsiębiorców, m.in. z tak odległych krajów, jak Australia czy Indonezja. To świadczy o tym, że polonia jest bardzo prężna" - powiedział PAP prezes zarządu Fundacji Polonia Zbigniew Olszewski.

Więcej informacji o programie konferencji na stronie www.fundacjapolonia.pl

Patronat medialny nad konferencją objęła m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)

ska/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)