Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: Polskie urzędy nieprzygotowane do przyjmowania imigrantów

0
Podziel się:

Polskie urzędy nie są przygotowane do przyjmowania imigrantów, urzędnicy
słabo znają języki obce, brakuje też wiedzy o podstawowych prawach, przysługujących cudzoziemcom -
podkreślano na konferencji "Potrzeby imigrantów, a system edukacji i instytucji publicznych".

Polskie urzędy nie są przygotowane do przyjmowania imigrantów, urzędnicy słabo znają języki obce, brakuje też wiedzy o podstawowych prawach, przysługujących cudzoziemcom - podkreślano na konferencji "Potrzeby imigrantów, a system edukacji i instytucji publicznych".

Konferencję zorganizował w poniedziałek Instytut Spraw Publicznych.

"Polska nie jest zainteresowana w pozyskiwaniu imigrantów. Brakuje strategii rozwoju, zbyt wolno dostrzegana jest kwestia imigracji w szkołach" - powiedział Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Dodał, że często nie dostrzega się odmiennych potrzeb imigrantów; postrzegani są oni jako osoby przebywające w Polsce tymczasowo.

W ocenie Klausa, pozytywnym przykładem polityki wobec cudzoziemców jest działalność w tym zakresie m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Dyrektor ds. cudzoziemców tego urzędu Izabela Szewczyk powiedziała, że w ostatnich latach cudzoziemcy mają możliwość składania wniosków nie tylko w biurze urzędu przy ul. Długiej, ale także w delegaturach zamiejscowych: Ciechanowie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, a także w Warszawie przy stacji metra Centrum.

Istnieje także - jak powiedziała - możliwość telefonicznego umawiania się na spotkania. W 2010 roku cudzoziemcy będą także mogli odbierać w delegaturach decyzje urzędu np. w sprawie pozwolenia na pracę czy potwierdzenia obywatelstwa. Wśród celów na najbliższe miesiące wymieniła także: konieczność usprawnienia obiegu dokumentów, poprawienie terminowości załatwiania spraw oraz nawiązanie i umocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Mikołaj Pawlak z Caritas Polska podkreślił, że w Polsce wskazane byłoby wypracowanie odpowiedniego wzorca do obsługi cudzoziemców. Powiedział, że w części flamandzkiej Belgii istnieje tzw. inburgering, czyli wprowadzanie do życia w danym mieście przez przedstawicieli organizacji pozarządowych. W Wielkiej Brytanii integracja cudzoziemców polega na wsparciu społeczności imigranckiej i mediacji między grupami.

W Portugalii - jak powiedział - istnieje one-stop-shop (miejsce, w którym wszystko da się załatwić). Rozwiązanie to jest promowane przez Komisję Europejską. Zdaniem Pawlaka w Polsce, należałoby stworzyć własne, indywidualne rozwiązanie na bazie istniejących doświadczeń z Europy Zachodniej.

W roku ubiegłym o status uchodźcy ubiegało się w Polsce ponad 10 tys. osób. Część z nich przebywa w ośrodkach dla uchodźców. Ponadto cudzoziemcy otrzymują zgodę na pobyt tolerowany, to głównie ich dotyczą kwestie integracji ze społeczeństwem.

Ponadto w Polsce pracuje rocznie około 300 tys. cudzoziemców, w tym ponad 200 tys. Ukraińców, blisko 30 tys. osób, które uzyskują pozwolenie na pracę i kilkadziesiąt tysięcy pracowników z Europy Zachodniej.(PAP)

dom/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)