Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja Szefów Policji Wojskowych NATO w Krakowie

0
Podziel się:

O nowych zadaniach policji wojskowej w walce z terroryzmem i przyszłej
strategii dyskutują w Krakowie uczestnicy Konferencji Szefów Policji Wojskowych NATO. Coroczne
spotkanie, organizowane w różnych krajach NATO, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Krakowie, a
drugi raz w Polsce.

O nowych zadaniach policji wojskowej w walce z terroryzmem i przyszłej strategii dyskutują w Krakowie uczestnicy Konferencji Szefów Policji Wojskowych NATO. Coroczne spotkanie, organizowane w różnych krajach NATO, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Krakowie, a drugi raz w Polsce.

Do Krakowa przyjechały 33 delegacje reprezentujące 24 formacje policyjno-wojskowe z państw NATO oraz państw uczestniczących w Partnerstwie dla Pokoju, siedem dowództw, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Panel Policji Wojskowych NATO. Krakowska konferencja jest największą z dotychczas przeprowadzonych.

Gospodarzem tegorocznej konferencji jest komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przewodniczącym i prowadzącym spotkanie jest strona kanadyjska, którą reprezentuje szef Policji Wojskowej Armii Kanadyjskiej płk Timothy Grubb, a za część merytoryczną i dokumentację odpowiada doradca dowódcy sił NATO w Europie ds. policji wojskowej płk Willem Koops (Holandia).

Podczas spotkania dowódcy, komendanci i szefowie policji wojskowych oraz dowództw i centrów NATO poddają analizie dokumenty NATO dotyczące zadań policji wojskowej i oceniające ich funkcjonalność w operacjach międzynarodowych oraz prezentują kolejne doktryny NATO regulujące działania policji wojskowych w ramach wsparcia dowódcy sił.

"Konferencja jest posiedzeniem decyzyjnym szefów policji wojskowych NATO w zakresie akceptacji i przedstawienia wniosków dotyczących dokumentów normatywnych NATO, obowiązujących doktryn oraz projektów, stanowiących o zadaniach policji wojskowych, oraz oceniających funkcjonalność policji wojskowych w operacjach międzynarodowych" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. Wyjaśnił, że jej efektem będą m.in. konkretne propozycje co do systemów szkoleń i przygotowań na ewentualne zagrożenia.

Jak poinformował płk Willem Koops, "w zeszłym roku tematem konferencji była stabilizacja sił policji wojskowych NATO (), natomiast głównym tematem obecnej konferencji będzie rozwój zdolności policji wojskowych NATO w walce z terroryzmem i zagrożeniami we współczesnym świecie". "Musimy rozwijać się w związku z walką z terroryzmem, przede wszystkim w Afganistanie" - dodał.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący konferencji płk Timothy Grubb z uznaniem wyraził się o powstałym w Bydgoszczy Centrum Eksperckim ds. Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence). Centrum funkcjonuje od początku 2013 r. Jednostka zajmuje się szkoleniem na szczeblu strategicznym i operacyjnym, prowadzeniem analiz i upowszechnianiem wniosków, wypracowywaniem koncepcji, jak również przeprowadzaniem eksperymentów, rozwijaniem doktryn oraz interoperacyjności policji wojskowych i żandarmerii państw NATO. Przygotowuje też policjantów wojskowych i żandarmów do udziału w misjach zagranicznych. Jednostka po akredytacji Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. transformacji wejdzie w skład sieci 21 centrów eksperckich NATO w Europie i USA. Obecnie przy dowództwie Sojuszu jest akredytowanych 16 ośrodków, a pozostałe są w różnych fazach tworzenia.

Polska jest członkiem Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT - NATO Multinational Military Police Batalion). Konferencja Szefów Policji Wojskowych NATO odbywa się w Krakowie w dniach od 16 do 20 września. (PAP)

hp/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)