Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja w SDP: media publiczne mają nóż na gardle

0
Podziel się:

Media publiczne mają nóż na gardle, dlatego
stowarzyszenia twórcze już nie apelują, ale domagają się od rządu
pilnych działań w zakresie finansowania TVP i Polskiego Radia -
ocenili uczestnicy środowej konferencji w Warszawie na temat
projektów nowego prawa medialnego.

Media publiczne mają nóż na gardle, dlatego stowarzyszenia twórcze już nie apelują, ale domagają się od rządu pilnych działań w zakresie finansowania TVP i Polskiego Radia - ocenili uczestnicy środowej konferencji w Warszawie na temat projektów nowego prawa medialnego.

Efektem spotkania jest podpisany przez trzy organizacje: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz Porozumienie "Łazienki Królewskie" list otwarty do marszałka Sejmu, prezydenta i premiera.

Organizacje podkreślają, że w efekcie spadku ściągalności abonamentu mediom publicznym grozi "zapaść finansowa". Tymczasem - jak przypominają stowarzyszenia - 31 stycznia 2007 r. Rada Europy zaleciła rządom państw członkowskich m.in. by zagwarantowały mediom publicznym "poprzez zabezpieczenie odpowiedniego finansowania" warunki do pełnienia misji.

W liście otwartym stowarzyszenia pytają w jaki sposób rząd wywiązuje się z tych zaleceń.

Efektem debaty jest też deklaracja środowisk twórczych, że w sprawie projektów nowego prawa medialnego będą chciały mówić jednym głosem.

Obecny na konferencji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski ocenił, że w obecnej sytuacji finansowej mediów publicznych nie ma już czasu na wprowadzanie nowych projektów czy nowego systemu finansowania mediów publicznych, bo media te, a szczególnie regionalne spółki radiowe mogą do tego nie dotrwać.

"W niektórych spółkach radia regionalnego od 1 kwietnia 2009 r. rozpocznie się utrata płynności finansowej, a na koniec 2009 r. szykuje się dramat" - powiedział Kołodziejski. Według niego pilnie potrzeba dwóch działań: uszczelnienia ustawy abonamentowej oraz jasnego przekazu ze strony rządu, że abonament powinien być płacony.

Podczas środowej dyskusji padały też propozycje zorganizowania strajku dziennikarzy mediów publicznych lub też zaalarmowania sytuacją mediów publicznych w Polsce Komisji Europejskiej.

Obecnie w przygotowaniu jest kilka projektów reformy mediów publicznych. Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest projekt SLD - zasadnicza zmiana dotyczy wygasania kadencji KRRiT w przypadku braku akceptacji sprawozdania przez większość zapatrujących je podmiotów (Sejm, Senat i prezydent).

Niedługo ma rozpocząć się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przygotowanym przez środowiska twórcze m.in. Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Kompozytorów.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak poinformował SDP, że w ciągu najbliższych dni do klubu parlamentarnego PO trafi projekt ustawy przygotowany przez zespół ekspertów przy ministrze kultury. (PAP)

js/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)