Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: Wykorzystywanie technologii w III sektorze przynosi korzyści

0
Podziel się:

Ponad jedna czwarta organizacji w ogóle nie używa w swojej pracy
komputerów; własną stronę internetową posiada nieco ponad połowa. Aby przekonać organizacje, że
wykorzystywanie nowoczesnych technologii przynosi korzyści, zorganizowano konferencję "Sektor 3.0".

Ponad jedna czwarta organizacji w ogóle nie używa w swojej pracy komputerów; własną stronę internetową posiada nieco ponad połowa. Aby przekonać organizacje, że wykorzystywanie nowoczesnych technologii przynosi korzyści, zorganizowano konferencję "Sektor 3.0".

Konferencję "Sektor 3.0 - Technologie w organizacjach pozarządowych" zorganizowały we wtorek w Warszawie Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wzięło w niej udział ponad 200 przedstawicieli trzeciego sektora z całego kraju.

Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon Jawor oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, choć korzystanie z nowoczesnych technologii jest coraz bardziej powszechne, wciąż ponad jedna czwarta organizacji w ogóle nie używa w swojej pracy komputerów, a 28 proc. korzysta tylko z jednego komputera.

Większość organizacji (70 proc.) ma w swoich siedzibach dostęp do internetu, a 65 proc. deklaruje, że jest w ich pracy bardzo istotny. Organizacje korzystają jednak przede wszystkim z poczty elektronicznej i stron internetowych z ważnymi dla nich informacjami. Bardziej specyficzne narzędzia używane są przez mniejszość: 42 proc. korzysta z internetowego dostępu do konta bankowego, 14 proc. z komunikatorów, a 11 proc. z telefonii internetowej.

Własną stronę internetową ma 56 proc. organizacji i mimo, że odsetek ten stopniowo wzrasta, to prawie połowa spośród małych organizacji nie planuje jej tworzenia.

"Nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane do bieżącego zarządzania organizacją - komunikacji pomiędzy pracownikami, składania wniosków - dziś już praktycznie się nie da złożyć wniosku o grant bez dostępu do sieci, a także do nawiązywania kontaktów, szukania sponsorów - trudno wyobrazić sobie spotkanie, na którym przedstawiamy własną działalność bez prezentacji" - mówił prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Rafał Kramza.

Zwrócił uwagę, że technologie są ważne, aby dotrzeć do społeczeństwa i nawiązywać kontakty; dzięki nim organizacje mogą skuteczniej realizować swoją misję - angażować w działalność większą liczbę osób i lepiej komunikować się z lokalną społecznością. "Staramy się pokazać, w jaki sposób je wykorzystywać i dlaczego warto to robić. Technologie rozwijają się bardzo szybko. Jeśli chcemy być ważni dla społeczeństwa, nie możemy być na to obojętni" - dodał.

Kramza podkreślił, że choć z perspektywy dużego miasta może to wydawać się oczywiste, wśród mniejszych organizacji, działających na prowincji, korzystanie z nowoczesnych technologii nie jest wcale powszechne. Zapewnił, że w konferencji uczestniczą również przedstawiciele takich organizacji.

Podczas konferencji mogli oni dowiedzieć się m.in., w jaki sposób nowoczesne technologie mogą ułatwić współpracę organizacji i biznesu, jak pozyskiwać środki przy ich pomocy, jak wykorzystywać infografiki w swoich działaniach i do czego w komunikacji organizacji z otoczeniem może przydać się smartfon.

Alek Tarkowski, wiceprzewodniczący Rady Informatyzacji Ministra Administracji i Cyfryzacji i dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska, przekonywał, że aby efektywnie wykorzystywać technologie nie trzeba być ekspertem ani korzystać z najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Jego zdaniem nie do przecenienia jest rola "technospołeczników", czyli osób, które chcą działać na rzecz swojej społeczności, używając dostępnych narzędzi technologicznych; nie muszą wcale być ekspertami - wystarczy, by chcieli się uczyć.

"Technologie to nie jest lekarstwo na wszystko, ale ważne, by podejmować świadome decyzje, czy chcemy je wykorzystywać. A żeby zdecydować, trzeba mieć o nich wiedzę" - przekonywał Kramza.(PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)