Notowania

kongo
18.11.2012 07:54

Kongo: Siły ONZ zaatakowały rebeliantów

Śmigłowce sił pokojowych ONZ wspierają działania wojsk rządowych - poinformowały lokalne władze w Kongo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

Śmigłowce sił pokojowych ONZ w Demokratycznej Republice Konga ostrzelały w sobotę na wschodzie kraju pozycję rebeliantów z ugrupowania M23, wspierając działania wojsk rządowych - poinformowały lokalne władze.

_ - Śmigłowce ONZ włączyły się do walk, by wesprzeć wojska Demokratycznej Republiki Konga i powstrzymać marsz rebeliantów _ - powiedział gubernator prowincji Kiwu Północne Julien Paluku.

ONZ oskarża Ruandę o wspieranie rebeliantów z M23. U podłoża walk leży konflikt między plemionami Tutsi i Hutu, którego apogeum były masakry w 1994 roku. Podczas tych rzezi Hutu wymordowali około miliona Tutsi. Ugrupowanie M23, podobnie jak elity rządzące Ruandą, zdominowane jest przez Tutsi.

Rebeliantami, którzy w ostatnich miesiącach przejęli kontrolę nad znaczną częścią wschodniego Konga, dowodzi prawdopodobnie afrykański watażka, generał Bosco Ntaganda, dezerter z armii kongijskiej, który sam nazywa się _ Terminatorem _. Ntaganda jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne.

Tagi: kongo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz