Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Bibliotek Publicznych po raz czwarty

0
Podziel się:

300 bibliotekarzy z całego kraju uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w
warszawskim Centrum Nauki Kopernik dwudniowym Kongresie Bibliotek Publicznych organizowanym w
ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Tym razem kongres odbywa się pod hasłem "Biblioteka pełna
ludzi".

300 bibliotekarzy z całego kraju uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik dwudniowym Kongresie Bibliotek Publicznych organizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Tym razem kongres odbywa się pod hasłem "Biblioteka pełna ludzi".

Jak "wpuścić" gry RPG do biblioteki? W jaki sposób biblioteka może pomagać w poszukiwaniu pracy? Czy w bibliotece jest miejsce na aktywność fizyczną? - to niektóre tematy, którymi będą zajmować się uczestnicy 40 warsztatów podczas IV kongresu bibliotek publicznych

"Kongres bibliotek to dla bibliotekarzy okazja do czerpania inspiracji oraz dzielenia się swoimi sukcesami. Tegoroczna myśl przewodnia kongresu +Biblioteka pełna ludzi+ jest nam szczególnie bliska - odzwierciedla to, co dzieje się obecnie w bibliotekach publicznych, szczególnie w małych miejscowościach. Biblioteki dbają o to, aby ich oferta coraz lepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców i była coraz bogatsza. To oczywiście dostęp do kultury, a także do informacji i wiedzy, edukacja czy integracja społeczna. Dzięki temu przyciągają ludzi i stają się miejscami spotkań" - mówił Rafał Kramza, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która co roku organizuje kongres.

Uczestników kongresu czekają warsztaty i spotkania m.in. z bibliotekarzami z zagranicy. Wśród nich między innymi prezentacja Sarah Houghton, dyrektorki Biblioteki Publicznej w San Rafael w Kalifornii (USA), autorki nagradzanego bloga www.librarianinblack.net. Sarah Houghton mówi o sobie, że jest "nerdem" (zagorzałym pasjonatem technologii) ale jednocześnie wierzy w moc tradycyjnych bibliotek. Gośćmi kongresu będą też bibliotekarze z czterech krajów: Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Ukrainy, w których działają programy zbliżone do polskiego Programu Rozwoju Bibliotek, będące częścią inicjatywy Global Libraries, realizowanej przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Podczas kongresu zostanie wręczone stypendium im. Olgi Rok. Zainicjowany w 2012 roku konkurs stypendialny ma na celu wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek z małych miejscowości. Stypendium im. Olgi Rok (w wysokości 2500 zł) otrzyma Anna Orlikowska, dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach (woj. pomorskie). Laureatkę wybrano spośród 80 zgłoszeń.

Kongres organizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od czterech lat prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Organizatorom zależało, aby kongres stał się miejscem spotkania bibliotekarzy z małych miejscowości - wsi i miast do 20 tys. mieszkańców. W programie kongresu znalazły się warsztaty poświęcone nowoczesnym technologiom w bibliotekach, aby bibliotekarze dowiedzieli się, jak budować strony internetowe bibliotek przyjazne i atrakcyjne dla użytkowników, jak digitalizować zbiory i w ten sposób promować zasoby bibliotek, lokalną kulturę i tradycję. Podczas kongresu bibliotekarze dowiedzą się także, jak przyciągać do swoich placówek nowych użytkowników.

W założenia Programu Rozwoju Bibliotek wpisane jest przeświadczenie, że biblioteki powinny stać się lokalnymi ośrodkami życia kulturalnego, integrować społeczność. To właśnie w lokalnych bibliotekach powinna toczyć się walka z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, a bibliotekarz powinien umieć pomóc zapoznać się z internetem, znaleźć strony z ogłoszeniami o pracę dla bezrobotnego, informację o stypendiach dla ucznia itp.

Program Rozwoju Bibliotek zapoczątkowany w 2009 zaplanowany jest na pięć lat. Swoim zasięgiem obejmuje 3300 placówek. Budżet programu to 28 milionów dolarów pochodzące z Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Są one przeznaczone na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, szkolenia i promocje bibliotek.

Sieć polskich bibliotek publicznych liczy około 8500 placówek, spośród których 6650 ulokowanych jest na wsi i w małych miasteczkach. Przeciętną bibliotekę odwiedzają 33 osoby dziennie - 91 proc. z nich wypożycza książki, 31 proc. korzysta z internetu. 17 proc. polskich bibliotek oferuje naukę korzystania z komputerów, 11 proc. organizuje spotkania z autorami. Większość z 9600 polskich bibliotekarzy to kobiety, w tym 41 proc. z wykształceniem wyższym. (Badania Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z 2008 roku).(PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)