Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres europejskich związkowców w Atenach z udziałem "S" i OPZZ

0
Podziel się:

Delegacje NSZZ "S" i OPZZ wezmą udział w rozpoczynającym się 16 maja 12.
Kongresie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Delegaci mają dyskutować o sytuacji
pracowników w ogarniętej kryzysem Europie, a także wybrać nowe władze Konfederacji.

Delegacje NSZZ "S" i OPZZ wezmą udział w rozpoczynającym się 16 maja 12. Kongresie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Delegaci mają dyskutować o sytuacji pracowników w ogarniętej kryzysem Europie, a także wybrać nowe władze Konfederacji.

Jak poinformował w czwartek Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego "Solidarność" Piotra Dudy, w kongresie odbywającym się pod hasłem "Więcej sprawiedliwej i równej Europy" weźmie udział ponad tysiąc delegatów z 83 organizacji związkowych z 36 krajów.

Delegacji NSZZ "S" przewodniczyć będzie Duda, który jest też wiceprzewodniczącym EKZZ. Także delegacja OPZZ uda się do Aten pod przewodnictwem swojego przewodniczącego - Jana Guza.

W trakcie kongresu Duda chce m.in. poruszyć kwestie związane z trudną sytuacją pracowników w Europie. "Cięcia budżetowe, szalejące ceny, brak stabilizacji - to skutki kryzysu, które odczuwamy coraz boleśniej. Jednocześnie w Europie tworzy się nowy ład gospodarczy. Nie możemy pozwolić, żeby w tym nowym porządku zabrakło głosu pracowników i praw socjalnych, które przez lata sobie wywalczyli" - powiedział przewodniczący "S".

Na spotkaniu Duda chce też poinformować o przygotowywanej przez NSZZ "Solidarność" serii ogólnopolskich protestów pod hasłem "Polityka wasza, bieda nasza". Związkowcy domagać się będą m.in. czasowego obniżenia akcyzy na paliwa, większych pieniędzy na walkę z bezrobociem, zwiększenia liczby osób upoważnionych do korzystania z pomocy społecznej oraz wyższych świadczeń z pomocy społecznej. Pierwsze protesty zaplanowane są na 25 maja.

Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski, także przedstawiciele tego związku zamierzają na Kongresie poruszyć kwestie związane z trudną sytuacją pracowników w Europie. "Poruszymy kilka kwestii, w tym choćby konieczności budowania wspólnych standardów socjalnych, które mogą pomóc uniknąć niepotrzebnych migracji" - powiedział PAP Radzikowski.

Kongres EKZZ potrwa do 19 maja. Obrady zostały podzielone na sześć paneli poświęconych m.in.: prawom pracowników w aspekcie wolnego rynku, możliwościom złagodzenia skutków kryzysu dla pracowników czy przyszłości europejskiego rynku pracy.

Jak poinformował Gumułka, w trakcie spotkania delegaci przedyskutują i przyjmą także strategię oraz plan działania organizacji na lata 2011-2014. Projekt strategii zakłada m.in. przeprowadzenie kampanii przeciwko cięciu płac i ograniczaniu usług publicznych oraz kampanii na rzecz konstruktywnego europejskiego zarządzania gospodarczego. EKZZ myśli też m.in. o wspólnych z pracodawcami inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu, gwarancji edukacji czy prowadzenia dialogu społecznego na rzecz poprawy warunków pracy.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych powstała w 1973 r., by reprezentować pracowników na poziomie europejskim, w tym przed instytucjami Unii Europejskiej. Do EKZZ należą 83 organizacje z 36 krajów europejskich oraz 12 organizacji branżowych. Konfederacja reprezentuje ok. 60 mln pracowników. NSZZ "Solidarność" została afiliowana do EKZZ w 1995 r.; OPZZ został pełnoprawnym członkiem EKZZ w 2006 r.

Najwyższą władzą EKZZ jest Kongres, który tworzą delegaci wszystkich organizacji członkowskich. Zbiera się on co cztery lata (ostatni miał miejsce w 2007 r. w Sewilli), by wytyczyć najważniejsze cele działania organizacji oraz wybrać nowe władze (w tym członków komitetu wykonawczego, przewodniczącego, sekretarza generalnego oraz dwóch zastępców sekretarza generalnego). (PAP)

aks/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)