Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Kobiet apeluje o parytety już w wyborach samorządowych

0
Podziel się:

O jak najszybsze podjęcie prac nad projektem ustawy wprowadzającej parytety
tak, aby prawo to mogło zacząć obowiązywać już w najbliższych wyborach samorządowych, zaapelowała
rada programowa Kongresu Kobiet.

O jak najszybsze podjęcie prac nad projektem ustawy wprowadzającej parytety tak, aby prawo to mogło zacząć obowiązywać już w najbliższych wyborach samorządowych, zaapelowała rada programowa Kongresu Kobiet.

Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej parytety na listach wyborczych odbyło się w lutym. Teraz prace nad projektem ma rozpocząć Komisja Nadzwyczajna rozpatrująca zmiany w ordynacji wyborczej.

"Od pierwszego czytania upłynął już ponad miesiąc, a z Sejmu dochodzą niepokojące sygnały, że Komisja Nadzwyczajna, do której został skierowany obywatelski projekt, zwleka z podjęciem prac nad ustawą" - głosi stanowisko Kongresu Kobiet. Wskazano w nim, iż zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego komisji Waldy Dzikowskiego (PO), prace nad projektem mają być kontynuowane 22 kwietnia; 8 kwietnia komisja ma zaprezentować plan działań w tej sprawie.

Dzikowski powiedział PAP w piątek, iż w sprawie projektu ustawy najpierw trzeba powołać ekspertów. "Po uzyskaniu ekspertyz przystąpimy do merytorycznej pracy, być może powołamy podkomisję" - powiedział przewodniczący.

Odnosząc się do kwestii wprowadzenia parytetów już w najbliższych wyborach samorządowych (mają się odbyć jesienią 2010 r.) Dzikowski powiedział, iż może być to trudne biorąc pod uwagę termin vacatio legis. "W tej sprawie niech najpierw wypowiedzą się jednak eksperci" - zastrzegł.

W komunikacie przekazanym PAP rada programowa Kongresu Kobiet poinformowała też, że tematem przewodnim II Kongresu zaplanowanego na czerwiec - ma być udział kobiet w wyborach samorządowych. "Organizatorki zaproszą również kandydatów na urząd prezydenta do udziału w debacie" - głosi komunikat.

Przygotowany przez Kongres projekt ustawy zmienia ordynację wyborczą - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich - i zapewnia co najmniej 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych. Zmiana nie obejmuje wyborów do Senatu i do rad gmin do 20 tys. mieszkańców, które zakładają ordynację większościową.

W polskim Sejmie jest niewiele ponad 20 proc. kobiet, a w Senacie zaledwie 8 proc. Badania pokazują, że aby mieć realny wpływ na politykę, kobiety powinny mieć co najmniej 30-procentową reprezentację. (PAP)

mja/ abr/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)