Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Mediów Niezależnych zainaugurował działalność

0
Podziel się:

Kongres Mediów Niezależnych zainaugurował w sobotę działalność. W jego
komitecie organizacyjnym są m.in. "Gazeta Polska", Solidarni 2010 i portale wpolityce.pl i
niezalezna.pl. Błogosławieństwa uczestnikom Kongresu udzielił przewodniczący KEP abp. Józef
Michalik.

Kongres Mediów Niezależnych zainaugurował w sobotę działalność. W jego komitecie organizacyjnym są m.in. "Gazeta Polska", Solidarni 2010 i portale wpolityce.pl i niezalezna.pl. Błogosławieństwa uczestnikom Kongresu udzielił przewodniczący KEP abp. Józef Michalik.

Kongres został zorganizowany "w trosce o wolność słowa w Polsce, pluralizm i rzetelność mediów". Udział w nim mogli wziąć przedstawiciele wszystkich polskich inicjatyw medialnych z kraju i z zagranicy, "spełniających kryteria rzetelnego dziennikarstwa i etyki zawodowej mediów, niezależnie od ich statusu prawnego".

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu jest b. prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, który w 2011 r. bez powodzenia kandydował z listy PiS do Sejmu.

Jak powiedział, Kongres ma na celu m.in. zjednoczenie rozproszonych dziś "drobnych i średnich" przedsięwzięć medialnych, by na scenie publicznej wspólnie zabierały głos w istotnych dla nich sprawach. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o zabieganie o równe warunki dla wszystkich podmiotów działających na rynku medialnym.

Jednym z warunków wzięcia udziału w Kongresie było: "być niezależnym (spełniać kryteria rzetelnego dziennikarstwa, nie uprawiać propagandy)".

"To jest dla nas ten wyróżnik. My chcemy grupować media, które szukają jakiejś prawdy o rzeczywistości, nawet jeżeli sie mylą i błądzą. Nie mówimy, że inni tego nie robią, tylko oligopole mają swoje interesy. Te wielkie grupy medialne, które zdominowały polski rynek mają swoje interesy i nie chcą nikogo wpuścić na ten rynek. A my chcemy się na ten rynek wepchać. To jest nasz interes i to nas na pewno różni" - podkreślił Czabański.

Błogosławieństwa uczestnikom Kongresu udzielił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Józef Michalik. W adresowanym do nich nagraniu powiedział, że "znakiem żywotności naszego społeczeństwa, naszych ludzi kultury, jest to, że patrzą krytycznie na rzeczywistość, w której się poruszamy".

"Chciałbym pogratulować, że są ludzie odważni i ryzykujący niejednokrotnie własną karierą, czasem, czy możliwościami, a jednak stawiają hierarchię wartości, na czele której stoi prawda" - powiedział.

Ocenił, że "ten rodzący się drugi obieg kultury polskiej" jest niezwykle ważny w sytuacji, gdy w Europie i na świecie przez znaczną większość środków przekazu promowany jest relatywizm. Dodał, że dziś środki przekazu stały się raczej "środkami ukierunkowywania myślenia i interesów".

Hierarcha podkreślił, że dziś "żyjemy w takiej sytuacji, że ludzie lubią słuchać obietnic polityków, które nie będą dotrzymane", tymczasem "twórcza praca ludzi pióra, ludzi kultury, ludzi słowa, dziennikarza, pisarza to jest niekiedy pójście pod prąd".

Kongres został zorganizowany w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jak powiedział jego prezes Krzysztof Skowroński, "SDP jest wielce szczęśliwe, że rodzi się nowy ruch, który będzie miał na swoich sztandarach wypisane to samo, co ma SDP - niezależność mediów, wolność słowa, dbanie o to, żeby dziennikarze mieli zapewnione warunki pracy".

Uczestniczący w Kongresie podpisywali deklarację, w której napisano m.in., że "wolność i niezależność mediów od nacisków władzy, służ państwowych (w tym szczególnie służb specjalnych), a także partii politycznych jest podstawową działalności dziennikarskiej, zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej, obywatelskiej".

Na Kongresie byli obecni posłowie PiS należący do powstałego w marcu parlamentarnego zespołu ds. obrony wolności słowa Iwona Arent i Adam Kwiatkowski. Zespół skupia 86 parlamentarzystów - wyłącznie z Prawa i Sprawiedliwości. W marcu jego szefem został były agent CBA, obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek; dziś pracami zespołu kieruje Kwiatkowski.

W komitecie organizacyjnym Kongresu Mediów Niezależnych są: portale internetowe - niepoprawni.pl, niezalezna.pl, wPolityce.pl, freep.pl, fronda.pl, solidarni2010.pl; portal telewizyjny razem.tv; radia internetowe: Niepoprawne Radio PL, Jezus.FM; czasopisma: "Fronda", "Nowe Państwo", "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie" oraz stowarzyszenia: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie "Polska Jest Najważniejsza" i Federacja Mediów Niezależnych. (PAP)

mca/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)