Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Obywateli Kultury o wykorzystaniu środków UE

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Renaty Calak na temat pierwszego spotkania unijnej rady ministrów na szczeblu
ministrów rozwoju regionalnego
#

# dochodzi wypowiedź Renaty Calak na temat pierwszego spotkania unijnej rady ministrów na szczeblu ministrów rozwoju regionalnego #

13.05. Warszawa (PAP) - Polska w obecnej perspektywie finansowej uzyskuje największe w Europie wsparcie na kulturę i bardzo dobrze radzi sobie z tymi funduszami - wynika z dyskusji, która odbyła się w Warszawie w ramach Kongresu Obywateli Kultury.

"Jeśli chodzi o kulturę, to te środki są wykorzystywane bardzo dobrze" - powiedziała podczas piątkowego spotkania wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Renata Calak. Zaapelowała jednocześnie do środowisk ludzi kultury o lepszą promocję tych środków, zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się polskiej prezydencji.

"Mam nadzieję, że w ramach prezydencji, w ramach planowania polityki spójności i promowania wykorzystania tych środków, uda nam się wykreować politykę spójności taką, jaką chcielibyśmy ją widzieć w kolejnym okresie programowania" - dodała.

Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Karolina Tylus-Sowa zwróciła uwagę, że Polska w obecnej perspektywie finansowej 2007-2013 z funduszy strukturalnych, uzyskała największe w Europie środki na kulturę. "Te środki nie są jakoś niewyobrażalnie trudne i nie do zdobycia, one są jak najbardziej do wykorzystania i potwierdzają to liczni beneficjenci" - powiedziała.

Dodała, że dużym ułatwieniem jest fakt, że w obecnej perspektywie finansowej kultura po raz pierwszy stała się odrębnym obszarem interwencji i zarządzania funduszy unijnych. "W nowych rozporządzeniach zostało zapisane, że kultura może otrzymywać bezpośrednie wsparcie już nie tak jak dotychczas z różnymi innymi obszarami, jak np. turystyką czy edukacją, gdzie ta kultura była do tej pory chowana" - wyjaśniła.

"Unia uznała, że kultura powinna być wspierana oddzielnie, że jest ważnym obszarem rozwoju poszczególnych państw członkowskich" - dodała.

Dyrektor departamentu MKiDN przyznała, że kolejna perspektywa finansowa do 2020 roku - to będą, ze względu na obecny kryzys gospodarczy, bardzo "trudne pieniądze" i nie jest pewne, czy wśród priorytetów znajdzie się kultura.

"Z naszej strony, my, jako resort, zrobimy wszystko, aby kultura znowu mogła być dofinansowywana" - zapewniła.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami z wykorzystania funduszy europejskich na kulturę podzielili się: dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie Adam Czyżewski oraz sekretarz Programu Rozwoju Bibliotek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Elżbieta Dydak.

"Uzyskanie funduszy unijnych jest trudne, ale można się tego nauczyć, a wtedy to już są same korzyści" - powiedziała Dydak.

Renata Calak podczas panelu zaznaczyła też, że "w trakcie polskiej prezydencji po raz pierwszy odbędzie się spotkanie unijnej rady ministrów na szczeblu ministrów rozwoju regionalnego, na którym będzie dyskutowany kształt przyszłej polityki spójności".

Debata o wykorzystaniu funduszy europejskich na kulturę została zorganizowana przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych i odbyła się w piątek w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. (PAP)

wal/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)