Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres PiS: panele m.in. na temat służby zdrowia i prywatyzacji

0
Podziel się:

#
Dochodzą informacje o panelu nt. edukacji.
#

# Dochodzą informacje o panelu nt. edukacji. #

07.03. Poznań (PAP) - O służbie zdrowia, prywatyzacji tzw. monopoli naturalnych, kształcie polskiej prezydencji w UE i edukacji rozmawiali w niedzielę podczas drugiego dnia obrad uczestnicy III Kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Tego dnia zorganizowano 16 paneli programowych.

Podczas panelu "Plan Zbigniewa Religi - niezbędna reforma publicznej służby zdrowia" prowadzonego przez posła Tomasza Latosa mówiono o potrzebie uszczelnienie systemu służby zdrowia i jego dofinansowaniu. "Musimy równocześnie wprowadzać obie zmiany, czyli uszczelnienie systemu i jego dofinansowanie. Jeśli będziemy wprowadzać je po kolei lub samodzielnie, to ta reforma nie zafunkcjonuje" - przekonywał poseł Czesław Hoc.

B.wiceminister zdrowia Bolesław Piecha mówiąc o potrzebie podniesienia nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB uznał, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy podnosić stopniowo; dodatkowe pieniądze powinny trafić do systemu także z polis OC sprawców wypadków czy poprzez płacenie za wysokospecjalistyczne leczenie przez Skarb Państwa. "My się ubezpieczamy od chorób powszechnych, a tym, którym potrzebna jest pomoc wysokospecjalistyczna powinno pomagać państwo" - wskazał.

W dyskusji zwrócono też uwagę na potrzebę opracowania systemu opieki nad ludźmi niesamodzielnymi, ze względu na starzenie się społeczeństwa.

O niebezpieczeństwach płynących z prywatyzacji tzw. monopoli naturalnych, czyli np. usług komunalnych czy energetycznych, dyskutowano podczas panelu "Prywatyzacja - niewidzialna ręka rynku czy świadome działanie".

Posłanka Aleksandra Natalii-Świat zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa płynące z planu PO polegającego na sprzedaży prawie wszystkich przedsiębiorstw. "Jeżeli do tego dodamy jeszcze plany prywatyzacyjne samorządów, to musimy zwracać na te procesy baczną uwagę" - powiedziała.

W czasie dyskusji na temat priorytetów Polskiej prezydencji w UE w 2011 r., którą prowadził poseł Karol Karski, podkreślano, że Polska musi dążyć do utrzymania dotychczasowej polityki spójności jako mechanizmu likwidacji dysproporcji w rozwoju poszczególnych państw.

"Wiemy, że aby Europa była konkurencyjna, musi inwestować w innowacyjność i naukę. Ale kraje, które niedawno wstąpiły do Unii, mają kłopoty z wykorzystaniem środków europejskich właśnie w tej dziedzinie. Polska wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej może i powinna stanąć w obronie polityki spójności" - powiedziała b. minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Europoseł Konrad Szymański wyraził obawę, czy dojdzie do polskiej aktywnej prezydencji w 2011 roku. "Nie wiadomo, czy polski rząd będzie przedstawiał swoją własną agendę na czas prezydencji, czy będzie chciał skorzystać z pomysłów i pomocy urzędników UE, którzy chętnie wypełnią naszą prezydencję swoimi planami" - mówił.

Uczestnicy panelu dotyczącego edukacji krytykowali gimnazja m.in. za przeładowany program nauczania. Zgodzili się też, że obecnie szkoły przygotowują tylko do rozwiązywania testów i nie dają ogólnej, solidnej wiedzy. PiS proponuje, by powstał Narodowy Program Nauczania, który zwierałby m.in. dokładny profil absolwenta szkoły średniej i wyższej.

"Trzeba zmienić obowiązujący obecnie system; zmienić tak, żeby zlikwidować etap pośredni pomiędzy wykształceniem powszechnym a średnim, czyli gimnazjum. Na ten temat zamierzamy otworzyć debatę jak najlepiej, najbezpieczniej to zrobić" - zapowiedział poseł Ryszard Terlecki.

W niedzielę zorganizowano 16 paneli programowych; w sobotę było ich 10.(PAP)

kpr/ tgo/ rpo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)