Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec śledztwa ws. ujawnienia tajemnicy przez Ziobrę

0
Podziel się

Prokuratura Okręgowa w Płocku zakończyła śledztwo, w którym na początku tego
roku postawiła b. ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro (PiS) zarzut przekroczenia
uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej.

bEhxnjSJ

Prokuratura Okręgowa w Płocku zakończyła śledztwo, w którym na początku tego roku postawiła b. ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro (PiS) zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej.

Jak poinformowała w piątek PAP rzecznik prokuratury Iwona Śmigielska-Kowalska, decyzja dotycząca wyniku śledztwa zostanie upubliczniona w najbliższym czasie. "Formalnie śledztwo zostało zamknięte. Nie będą już prowadzone żadne czynności procesowe" - powiedziała PAP Śmigielska-Kowalska.

Termin śledztwa, które dotyczyło ujawnienia na przełomie 2005 i 2006 r. prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu jako osobie nieuprawnionej materiałów z postępowania w sprawie mafii paliwowej, minął 30 października. Postępowanie nie zostało przedłużone.

bEhxnjSL

Teoretycznie istnieją dwie możliwości: ponieważ w śledztwie postawiono zarzut, do sądu może trafić akt oskarżenia lub - czego wcześniej nie wykluczał sam Ziobro, krytycznie odnosząc się do zasadności postępowania - śledztwo może zostać umorzone. Zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej płocka Prokuratura Okręgowa postawiła Ziobrze 20 stycznia tego roku. Chodziło o wydanie polecenia prokuratorowi Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie udostępnienia szefowi PiS - jako osobie nieuprawnionej - niektórych protokołów przesłuchań jednego ze świadków postępowania w sprawie mafii paliwowej.

W ocenie płockiej Prokuratury Okręgowej, swą decyzją Ziobro działał na szkodę interesu publicznego. Ziobro wielokrotnie mówił, iż w sprawie nie czuje się winny. Oceniał też, że zarzut przekroczenia uprawnień jest fałszywy i stanowi - jak podkreślał - odwet za jego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i walki z mafią. Dodawał zarazem, iż Jarosław Kaczyński, będąc członkiem prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, miał prawo wglądu do akt mafii paliwowej.

W związku ze śledztwem Ziobro zrzekł się immunitetu posła na Sejm RP we wrześniu 2008 r. Decyzja ta umożliwiła postawienie mu zarzutu.

W sprawie tej płocka prokuratura okręgowa chciała postawić także zarzut prokuratorowi Wojciechowi Miłoszewskiemu, który na polecenie Ziobry - jako ówczesnego ministra sprawiedliwości - zgodził się zapoznać szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z aktami śledztwa dotyczącego mafii paliwowej. Immunitet Miłoszewskiego uchylił w lipcu 2008 r. sąd dyscyplinarny I instancji.

bEhxnjSR

Miłoszewski odwołał się od tej decyzji miesiąc później. W październiku 2008 r. sąd dyscyplinarny II instancji skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W styczniu 2009 r. sąd I instancji odmówił uchylenia immunitetu. W odwołaniu od tej decyzji płocka Prokuratura Okręgowa podkreślała "jednostronną i dowolną ocenę" materiału dowodowego przez sąd dyscyplinarny. Ostatecznie sąd dyscyplinarny II instancji pod koniec kwietnia odmówił uchylenia immunitetu prokuratorowi Miłoszowskiemu, co w efekcie uniemożliwiło postawienie mu zarzutu. Odmowa uchylenia immunitetu Miłoszowskiemu była ostateczna i nie było od niej odwołania.

Pod koniec czerwca, informując o tym, iż do płockiej Prokuratury Okręgowej dotarło pisemne uzasadnienie sądu dyscyplinarnego II instancji w sprawie odmowy uchylenia Miłoszewskiemu immunitetu, Śmigielska-Kowalska mówiła w rozmowie z PAP, iż wątek śledztwa, dotyczący Miłoszewskiego jest powiązany z wątkiem dotyczącym Ziobry, jednak nie są to wątki i "zachowania" identyczne.

Ziobro jest obecnie eurodeputowanym - w wyborach 7 czerwca tego roku do Parlamentu Europejskiego otwierał on listę PiS w Małopolsce i zdobył mandat.(PAP)

mb/ malk/ bk/

bEhxnjTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)