Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec sporu w rosyjsko-brytyjskiej spółce naftowej TNK-BP

0
Podziel się:

TASS) - Trwający od miesięcy spór w
rosyjsko-brytyjskiej spółce naftowej TNK-BP zakończył się, gdy
akcjonariusze doszli do konsensusu w sprawie przyszłości firmy -
głosi opublikowane w piątek oświadczenie kompanii.

TASS) - Trwający od miesięcy spór w rosyjsko-brytyjskiej spółce naftowej TNK-BP zakończył się, gdy akcjonariusze doszli do konsensusu w sprawie przyszłości firmy - głosi opublikowane w piątek oświadczenie kompanii.

TNK-BP to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. W 2007 roku wydobył 69,422 mln ton ropy naftowej. Jego przychody wyniosły 38 mld dolarów, a zysk netto - 5 mld USD.

50 proc. akcji spółki należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.).

Stosunki między udziałowcami bardzo pogorszyły się, gdy BP oskarżyła trzech największych rosyjskich udziałowców, że chcą przejąć kontrolę nad spółką. Z kolei Rosjanie odwzajemnili się oskarżeniem wysuniętym wobec brytyjskiego dyrektora generalnego Roberta Dudleya o to, że działa na szkodę firmy i zażądali jego odwołania.

Według niektórych ocen rozłam wśród partnerów TNK-BP mógł być wynikiem nacisków rosyjskich władz na trzech rosyjskich udziałowców: Michaiła Fridmana, Wiktora Wekselberga i Leonarda Bławatnika, aby sprzedali swoje udziały któremuś z rosyjskich koncernów kontrolowanych przez władze: Gazpromowi lub Rosnieftowi.

Na początku września udziałowcy TNK-BP ustalili, że, jak pisze ITAR-TASS, dotychczasowy dyrektor Robert Dudley ustąpi ze stanowiska do końca roku, a nowego dyrektora będzie nominować BP, a zatwierdzać Rada Dyrektorów kompanii. (PAP)

mmp/ ap/

1289 1324 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)