Notowania

francja
24.02.2010 19:21

Koniec strajku we francuskiej rafinerii

W negocjacje z pracownikami rafinerii koncernu Total włączył się Nicolas Sarkozy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Po ośmiu dniach zakończył się strajk w pięciu z sześciu francuskich rafinerii koncernu grupy Total. Nadal protestują jednak pracownicy zakładu tej firmy w Dunkierce, zagrożonego likwidacją. W mediacje włączył się prezydent Nicolas Sarkozy.

Trwający ponad tydzień strajkwe wszystkich sześciu francuskich rafineriach koncernu naftowego Total spowodował już w ostatnich dniach braki paliw na licznych stacjach benzynowych. Związkowcy grozili, że w wypadku przedłużenia protestu problemy z zaopatrzeniem w paliwa obejmą cały kraj.

Po wtorkowych negocjacjach między załogą a dyrekcją Totalu związki zawodowe zdecydowały się wezwać pracowników do zakończenia strajku. Pięć protestujących zakładów posłuchało tego apelu i ogłosiło powrót do pracy. Wyjątkiem jest rafineria w Dunkierce w północnej Francji (region Nord-Pas-de-Calais), która od 16 lutego jest bez przerwy okupowana przez pracowników.

Koncern Total, do którego należy połowa zakładów przetwórstwa ropy naftowej we Francji, produkuje ponad 50 proc. produktów tego przemysłu w tym kraju.
Zdaniem związkowców z CGT, reprezentujących załogę, dyrekcja przedsiębiorstwa zobowiązała się w trakcie rozmów, że w ciągu najbliższych 5 lat żadna rafineria Totalu nie zostanie zamknięta ani sprzedana.

Jednak te ustalenia nie dotyczą zakładu w Dunkierce, który przerwał produkcję we wrześniu ubiegłego roku i obecnie jest zagrożony likwidacją. Decyzja w sprawie jego losów ma zapaść na początku marca.

Pracownicy tej fabryki twierdzą, że _ poświęcono _ ich podczas negocjacji, i są zdecydowani kontynuować strajk aż do skutku. Zakład w Dunkierce zatrudniał 370 osób i był związany z kilkuset podwykonawcami.

W rozwiązanie konfliktu zaangażowały się władze kraju. Prezydent Nicolas Sarkozy w ostatnich dniach dwukrotnie wzywał na rozmowę do Pałacu Elizejskiego przedstawicieli dyrekcji Totalu, domagając się od nich skutecznych negocjacji ze związkowcami.

Koncern Total, do którego należy połowa zakładów przetwórstwa ropy naftowej we Francji, produkuje ponad 50 proc. produktów tego przemysłu w tym kraju.

Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz