Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniemłoty upamiętnią czyn niepodległościowy i ks. Kotlarza

0
Podziel się:

Muzeum Czynu Niepodległościowego z Izbą Pamięci ks. Romana Kotlarza -
męczennika radomskiego czerwca 1976 r. - powstanie w Koniemłotach (Świętokrzyskie). W sobotę
otwarta zostanie siedziba placówki - odnowiony z unijną pomocą XVII-wieczny budynek poklasztorny.

Muzeum Czynu Niepodległościowego z Izbą Pamięci ks. Romana Kotlarza - męczennika radomskiego czerwca 1976 r. - powstanie w Koniemłotach (Świętokrzyskie). W sobotę otwarta zostanie siedziba placówki - odnowiony z unijną pomocą XVII-wieczny budynek poklasztorny.

"Zabytkowa budowla pobenedyktyńska ma pomieścić ekspozycje poświęcone udziałowi okolicznej ludności w zrywach niepodległościowych oraz w walce o demokrację, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej. Najwcześniej, na 11 listopada, planowane jest otwarcie Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza, syna Koniemłotów" - zapowiada wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel.

Dla uczczenia 34. rocznicy śmierci ks. Kotlarza, w sobotę, na jego grobie, a także pod obeliskiem jego pamięci, mieszkańcy Koniemłotów złożą kwiaty, a biskup radomski Henryk Tomasik odprawi w miejscowym kościele mszę św. w intencji kapłana. Miejscowa młodzież złoży hołd wielkiemu rodakowi udziałem w zbiorowym biegu memoriałowym - poinformował PAP proboszcz tamtejszej parafii ks. Paweł Cygan.

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) od początku swej duszpasterskiej działalności był szykanowany przez władze PRL za "szerzenie złośliwych dygresji pod adresem ustroju". 25 czerwca 1976 r. w Radomiu przyłączył się do ulicznych demonstrantów, którzy protestowali przeciw podwyżkom cen żywności i udzielił manifestantom zbiorowego rozgrzeszenia na wypadek śmierci. Z tego powodu stał się ofiarą brutalnych represji, podjętych wobec uczestników robotniczych wystąpień.

W lipcu 1976 r. został kilkakrotnie pobity na plebani przez "nieznanych sprawców". Podczas odprawiania mszy w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) zasłabł i stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu. 20 sierpnia robotnicy radomscy nieśli trumnę z ciałem ks. Kotlarza usłaną kwiatami 4-kilometrową drogą ze szpitala w Krychnowicach do Pelagowa - parafii kapłana. Po polowej mszy żałobnej, która stała się patriotyczną manifestacją, przewieziono zwłoki do Koniemłotów i pochowano w grobie rodzinnym.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego w Koniemłotach znajdzie miejsce na stałe replika wystawy IPN "Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza". Obok zostaną wystawione pamiątki i przedmioty osobiste - m.in. zdjęcia z rodzinnego albumu, pisane przez duchownego pamiętniki opatrzone rysunkami, szkicowniki, sutanna. Część ekspozycji zajmą eksponaty gromadzone przez mieszkańców Pelagowa - zapewnia Kruzel.

Poprzedni ordynariusz sandomierski, bp Andrzej Dzięga, powołał w 2004 roku w Koniemłotach ośrodek dokumentacji życia ks. Romana Kotlarza, który gromadzi materiały przydatne do kanonicznego rozpoznania postaci tego duchownego, w celu rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

Były prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odznaczył pośmiertnie ks. Romana Kotlarza Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami - za walkę z komunizmem.(PAP)

mch/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)