Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiego konkursem międzynarodowym

0
Podziel się:

Altowioliści z zagranicy po raz pierwszy wezmą udział w odbywającym się w
listopadzie w Poznaniu IX Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego. Jak podkreślają organizatorzy,
będzie to jedyne w kraju wydarzenie tego typu o charakterze międzynarodowym.

bEszlwER

Altowioliści z zagranicy po raz pierwszy wezmą udział w odbywającym się w listopadzie w Poznaniu IX Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to jedyne w kraju wydarzenie tego typu o charakterze międzynarodowym.

Konkurs rozpocznie się 4 listopada i potrwa do 10 listopada. Otworzy go koncert inauguracyjny z udziałem zwyciężczyni poprzedniej edycji z 2008 roku, Katarzyny Budnik-Gałązki.

Do tej pory przedsięwzięcie organizowane było jako konkurs ogólnopolski. Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski, do tej pory zgłosili się muzycy m.in. z Egiptu i Korei Południowej. Uczestników oceni jury pod przewodnictwem Stefana Kamasy.

bEszlwET

"Marzeniem tego nestora altówki było, by nasz konkurs umiędzynarodowić, w Polsce takowych na poziomie międzynarodowym nie ma. W tym roku w jury zasiądą goście z Czech i Niemiec" - powiedział Wituski.

W konkursie mogą brać udział altowioliści poniżej 28 roku życia. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 1 października. Konkurs jest trzyetapowy. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Muzyczna im. Paderewskiego w Poznaniu przy wsparciu finansowym resortu kultury.

Prof. Jan Rakowski urodził się w roku 1898 w Krakowie. Kształcił się jako skrzypek i altowiolista w klasie prof. Karola Wierzuchowskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Grę na altówce i violi d'amore doskonalił pod kierunkiem Zdzisława Jahnkego w Państwowym Konserwatorium Poznańskim. Od 1922 roku współpracował z Operą Poznańską. Był koncertmistrzem grupy altówek.

Od 1933 roku był pedagogiem w poznańskiej uczelni muzycznej. Zmarł w 1962 roku. Pozostawił wiele opracowań utworów muzycznych na skrzypce, altówkę i violę d'amore.

bEszlwEZ

I Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiego zorganizowano w 1975 roku. Konkurs organizowany jest co pięć lat.(PAP)

rpo/ abe/

bEszlwFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)