Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa" - rozstrzygnięty

0
Podziel się:

Oskar Ciulkiewicz, Edyta Stochmal i Paulina Czerwińska zwyciężyli w
konkursie "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa" dotyczącym historii Żydów w Polsce. We wtorek
laureaci odebrali nagrody w kancelarii premiera w Warszawie.

Oskar Ciulkiewicz, Edyta Stochmal i Paulina Czerwińska zwyciężyli w konkursie "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa" dotyczącym historii Żydów w Polsce. We wtorek laureaci odebrali nagrody w kancelarii premiera w Warszawie.

Konkurs, którego pierwszą edycję przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich, miał za zadanie zainteresować młodych ludzi historią lokalną oraz zachęcić ich do przeprowadzenia i nagrania rozmów z osobami pamiętającymi obecność Żydów w miastach i miasteczkach Polski.

W konkursie pierwsze miejsce zajął Oskar Ciulkiewicz z Zespołu Szkół z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego im. Ziemi Orlańskiej w Orli (woj. podlaskie) za film zrealizowany na podstawie wspomnień swojego dziadka Piotra Martynowicza.

"Wspomnienia zawarte w filmie dotyczą relacji polsko-żydowskich, opisują życie codzienne i obyczaje żydowskie" - mówił nagrodzony uczeń. Podkreślił, że dzieje Orli są nierozerwalnie związane z Żydami (przed wojną w Orli mieszkało ok. 1400 Żydów, stanowiąc większość populacji miasteczka).

Jak powiedział PAP koordynator konkursu Przemysław Szałkowski, w filmie laureata uwagę zwracają archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów mieszkańców Orli. "Podobała nam się także ukazana w filmie wielokulturowość Orli, gdyż Oskar nagrywał krótkie fragmenty wypowiedzi w miejscowej gwarze" - zaznaczył Szałkowski.

Drugie miejsce zajęła Edyta Stochmal, która wspólnie z koleżankami: Moniką Pyczek i Angeliką Dewerendą z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach (woj. świętokrzyskie) przygotowały film "Historia Żydów w Chęcinach".

"W dwudziestoleciu międzywojennym w Chęcinach Żydów było aż 70 proc., dużo więcej niż Polaków, i ciekawiło nas jak tamten czas pamiętają polscy mieszkańcy Chęcin" - mówiły PAP nagrodzone uczennice. Film, oprócz wywiadów z trzema mieszkańcami dawnego żydowskiego miasteczka, zawiera fotografie m.in. synagogi, cmentarza żydowskiego, a także kościoła Ojców Franciszkanów i sióstr Bernardynek, w którym w latach 1939-1945 mieszkali Niemcy.

Laureatką trzeciej nagrody została Paulina Czerwińska, która zrealizowała film "Nie tworzyliśmy historii, ale chcemy o niej pamiętać". Ponadto jury konkursu wyróżniło Sandrę Błaszczyk za "Wspomnienia dawnych chwil", Karolinę Błaszczyk za "Wszyscy żyliśmy razem" oraz Annę Popławską i Emilię Maksimiuk za pracę "Tacy sami".

"Wystarczyło posłuchać tylko tytułów, jakie noszą wasze prace i to już napawa optymizmem" - powiedziała pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, która objęła honorowy patronat nad konkursem.(PAP)

nno/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)