Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs "Moja Mała Solidarność" z okazji 30. rocznicy Sierpnia'80

0
Podziel się:

Do 15 kwietnia Europejskie Centrum Solidarności czeka na prace w konkursie
"Moja Mała Solidarność". Najlepsza zostanie wykorzystana w widowisku w Stoczni Gdańskiej z okazji
30. rocznicy Sierpnia'80. Konkurs skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej.

Do 15 kwietnia Europejskie Centrum Solidarności czeka na prace w konkursie "Moja Mała Solidarność". Najlepsza zostanie wykorzystana w widowisku w Stoczni Gdańskiej z okazji 30. rocznicy Sierpnia'80. Konkurs skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej.

"Czekamy na pisemne prace np. wiersz, bajkę, opowiadanie, esej, w których młodzi opiszą czym jest dla nich historyczna już Solidarność - co o niej wiedzą i co w niej cenią; jak też jakie ma dla nich znaczenie szeroko pojęta solidarność dzisiaj - jak ją definiują i postrzegają. Chcemy, by udział w tym projekcie wpłynął na rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania ideą Solidarności oraz najnowszą historią Polski" - poinformowała rzecznik prasowy Centrum Katarzyna Kaczmarek.

Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie dwie prace. Tekst, który nie może przekraczać 250 słów, ma być napisany odręcznie. Konkursowe prace oceni komisja, której przewodniczyć będzie znana autorka książek dla dzieci i młodzieży Małgorzata Musierowicz.

Zwycięska praca będzie odczytana w całości lub fragmencie podczas multimedialnego widowiska przygotowywanego na 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przez amerykańskiego twórcę Roberta Wilsona. Przedstawienie, które będzie połączeniem występów gwiazd światowej sceny muzycznej i teatralnej, tańca, pokazów pirotechnicznych oraz instalacji, odbędzie się na terenie Stoczni Gdańskiej.

Robert Wilson to amerykański twórca, który od początku lat 70. zaskakuje widzów swoją wyobraźnią. Zanim trafił do teatru, studiował architekturę i malarstwo. Wilson lubi eksperymentować. Jego pierwszym wielkim sukcesem był pokazany na festiwalu w Paryżu w 1971 roku spektakl "Spojrzenie głuchego", który trwał prawie osiem godzin w całkowitym milczeniu. Z kolei jego opera "Życie i czasy Józefa Stalina" z 1973 roku - trwały dwanaście godzin.

Wspólnie z kompozytorem Philipem Glassem, Wilson stworzył monumentalne dzieło "Einstein on the Beach" (Einstein na plaży), przedstawienie, które zmieniło konwencjonalne poglądy na tradycyjną formę operową. W ostatnich latach artysta wielokrotnie współpracował z polskimi teatrami. (PAP)

rop/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)