Notowania

wiadomości
03.04.2013 14:08

Konkurs na najlepsze polsko-czeskie projekty dofinansowane przez UE

Wytyczone na polsko-czeskim pograniczu szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, odnowione zabytki i nowe drogi, ale też projekty ochrony wód czy gospodarki odpadami - to niektóre przedsięwzięcia, rywalizujące w konkursie na najbardziej inspirujący projekt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wytyczone na polsko-czeskim pograniczu szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, odnowione zabytki i nowe drogi, ale też projekty ochrony wód czy gospodarki odpadami - to niektóre przedsięwzięcia, rywalizujące w konkursie na najbardziej inspirujący projekt.

Chodzi o przedsięwzięcia realizowane w ubiegłym roku w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska. Na stronie internetowej programu do 22 kwietnia można głosować na 20 projektów, które mogą być inspiracją do naśladowania dla innych. Zwycięskie projekty będą zaprezentowane w połowie maja w Kudowie Zdroju na dorocznym spotkaniu osób zaangażowanych w polsko-czeskie przedsięwzięcia, współfinansowane z unijnych środków.

Wspólne z czeskimi partnerami projekty są realizowane w trzech polskich województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Do konkursu nominowano przedsięwzięcia zakończone najpóźniej w ubiegłym roku. Projekty zostały nominowane przez pracowników czeskich urzędów krajskich i polskich urzędów marszałkowskich, którzy wybierali najlepsze projekty spośród zrealizowanych na swoim terenie.

Podczas nominowania projektu brano pod uwagę jego wkład w osiągnięcie celów programu, rozwój relacji transgranicznych, oddziaływanie projektu na obszar przygraniczny oraz wyjątkowość działań.

Każdy uczestnik internetowego głosowania może wybrać trzy projekty - od najbardziej do najmniej inspirującego. Głosujący mają również możliwość dołączenia swojego komentarza do wybranego projektu. Autorzy trzech najoryginalniejszych i najciekawszych komentarzy będą nagrodzeni. Szczegóły konkursu, w tym pełny opis nominowanych projektów, dostępne są na stronie internetowej www.cz-pl.eu/pl/.

Jednym z nominowanych w konkursie jest projekt służący wzmocnieniu współpracy transgranicznej czeskich i polskich jednostek straży pożarnej, których wzajemna pomoc w peryferyjnych przygranicznych regionach jest niezastąpiona. Dzięki unijnemu dofinansowaniu kupiono m.in. trzy bojowe wozy gaśnicze i dwa samochody transportowe. Odbyły się wspólne ćwiczenia, konkursy i seminaria, w których uczestniczyło ponad 360 osób. W projekcie zadbano o to, by wszystkie działania po stronie polskiej i czeskiej były połączone i stanowiły jedną tematyczną całość.

Wśród projektów turystycznych, w ramach których wytyczano polsko-czeskie szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz promowano regionalne ciekawostki, były m.in. "Atrakcje przemysłu i techniki Euroregionu Nysa", "Via Fabrilis - szlak tradycji rzemieślniczych", "Rowerem do sąsiadów", "Rozwój współpracy i transgranicznych więzi przy odnowie bogactwa kulturowego pod opieką Paulinów", "Poznajemy wspólnie Euroregion Beskidy i jego główne miasta", "Czesko-polski singltrek pod Smrkem w Górach Izerskich", "Po śladach św. Jana Sarkandra", "Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Franciszkańskich klasztorów na Śląsku" czy "Trasy rowerowe na pograniczu kłodzkim".

W ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska na lata 2007-2013 dostępnych było blisko 220 mln euro.(PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz