Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs na wspomnienia i pamiątki zw. z polską muzyką rozrywkową

0
Podziel się:

Konkurs na pamiątki związane z polską muzyką rozrywkową ogłosiła Fundacja
"Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane
lub nagrane wspomnienia, które w przyszłości mogą stać się eksponatami w tematycznych muzeach.

Konkurs na pamiątki związane z polską muzyką rozrywkową ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia, które w przyszłości mogą stać się eksponatami w tematycznych muzeach.

Prezes Fundacji Wojciech Korzeniewski powiedział PAP, że konkurs ma na celu ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych. Organizatorom zależy przede wszystkim na wspomnieniach i pamiątkach związanych z Sopotem, w tym odbywającymi się w tym mieście festiwalami czy działającym tu klubem muzycznym Non-Stop.

Ogólnopolski konkurs organizowany jest pod hasłem "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla" i odbędzie się już po raz piąty. Na każdą z czterech dotychczasowych edycji wpłynęło po kilkadziesiąt prac.

Wśród laureatów ubiegłorocznego konkursu znalazł się m.in. Ryszard Smoleń, który przekazał organizatorom kilkaset nieznanych dotąd zdjęć artystów wykonanych w latach 70. ub.w. głównie w czasie koncertów organizowanych w klubie Non Stop, ale też w innych miejscach Trójmiasta. "Są to bardzo dobrej jakości fotografie, na których utrwalono m.in. występy Skaldów, grupy Breakout czy Tomasza Stańki. Na bazie tych rewelacyjnych zdjęć zamierzamy wydać album" - poinformował PAP Korzeniewski.

Innym laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu był też Mariusz Glosa, który zgłosił bogaty, przygotowany przez siebie materiał dokumentujący działalność zespołu Czerwone Gitary. "W rozmowie z laureatem okazało się, że ten nieco ponad 30-letni mieszkaniec Sopotu tworzy niemal encyklopedyczną bazę polskich zespołów działających od 1959 r. W jego spisie znajduje się już 20 tysięcy muzycznych formacji" - powiedział PAP Korzeniewski.

Wśród eksponatów, które trafiły do Fundacji dzięki wcześniejszym edycjom konkursu są też np. nagranie video z koncertu Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi, film dokumentalny "Wiatr do morza, czyli big-beat po szczecińsku", zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie oraz kolekcja plakatów, w tym zapowiadających koncerty, które miały miejsce w latach 60. w Sopocie.

W ramach tegorocznej edycji konkursu Fundacja czeka na prace do 15 sierpnia. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe. Regulamin imprezy jest dostępny są na stronie Fundacji - www.sopockiekorzenie.org.pl.

Konkurs organizowany jest wspólnie z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie, z którymi sopocka fundacja współpracuje od lat m.in. wypożyczając eksponaty ze swoich zasobów.

Fundacja "Sopockie Korzenie" zajmuje się zbieraniem wszelkich materialnych i niematerialnych dóbr dotyczących historii polskiej muzyki rozrywkowej, a głównie tej zawiązanej z Sopotem. Jej założyciele nie tylko gromadzą pamiątki, ale też pomagają w wydawaniu książek czy tworzeniu programów - np. telewizyjnych, poświęconych interesującej ich tematyce.

W myśl porozumienia zawartego niedawno z sopockim samorządem Fundacja wspólnie z kilkoma innymi podmiotami chce założyć w Sopocie Centrum Edukacji Muzycznej, które pełniłoby rolę placówki edukacyjnej i popularyzującej muzykę, ale też - po części muzeum polskiej muzyki rozrywkowej: wśród eksponatów znalazłyby się m.in. te nadesłane na konkurs. W myśl porozumienia Centrum miałaby powstać na terenie sopockiej Opery Leśnej, na której deskach od lat 60. organizowane są festiwale goszczące m.in. gwiazdy polskiej muzyki. (PAP)

aks/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)