Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs "Śladami Sierpnia '80 w Pile"

0
Podziel się:

Prezentacje multimedialne, reportaże historyczne na temat wydarzeń
sierpniowych i wywiady z uczestnikami Sierpnia '80 można nadsyłać do końca lipca na konkurs
"Śladami Sierpnia '80 w Pile" organizowany przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży.

Prezentacje multimedialne, reportaże historyczne na temat wydarzeń sierpniowych i wywiady z uczestnikami Sierpnia '80 można nadsyłać do końca lipca na konkurs "Śladami Sierpnia '80 w Pile" organizowany przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży.

Celem konkursu jest promowanie i kształtowanie postaw patriotycznych oraz zainteresowanie i przybliżenie młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich współczesnej historii regionu pilskiego w związku z 30. rocznicą powstania Solidarności. Jak podkreślają organizatorzy, młodzież dzięki udziale w konkursie "Śladami Sierpnia 80 w Pile" będzie miała szansę spotkać się z żyjącymi świadkami historycznych wydarzeń.

W konkursie mogą uczestniczyć dwuosobowe zespoły uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "regionu pilskiego" (dawne województwo pilskie). Warunkiem udziału w konkursie jest rejestracja na stronie internetowej www.sierpien80.pila.pl.

Prace można nadsyłać pocztą do 31 lipca 2010 r. pod adresem: Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, ul. Św. Jana Bosko 1,64-920 Piła z dopiskiem "KONKURS" lub pod adres mailowy konkurs@sswm.org. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę konkursową w każdej z trzech kategorii.

Na zakończenie projektu 10 września br. planowana jest sesja z udziałem laureatów konkursu połączona z prezentacją najlepszych prac, wręczeniem nagród oraz interaktywnym pokazem druku wydawnictw drugiego obiegu na powielaczu i promocją monografii o NSZZ "Solidarność" regionu pilskiego z okresu 1980-81.

Organizatorem konkursu jest Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

W sierpniu 1980 r. zakłady pracy województwa pilskiego zaczęły dołączać do strajkujących robotników Wybrzeża, zgłaszając postulaty podwyżki płac, rozpisania nowych wyborów do Rad Zakładowych oraz poprawy zaopatrzenia w artykuły spożywcze i węgiel. Protestowały zakłady m.in. z Piły, Czarnkowa, Jastrowia i Trzcianki. Prowadzono rozmowy z dyrekcjami zakładów, przeprowadzano nowe wybory do rad zakładowych, z czasem zaczęły powstawać zalążki niezależnych związków zawodowych. 22 września 1980 roku z inicjatywy działaczy Solidarności w pilskich Zakładach Sprzętu Oświetleniowego "Polam" zorganizowano Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność".

Na terenie województwa poza strukturami NSZZ "Solidarność" działał także Wojewódzki Komitet Założycielski NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Województwa Pilskiego, NSZZ Kierowców Transportu Prywatnego "Taxi - Solidarność" oraz Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" Indywidualnych Rzemieślników. Pilska "Solidarność" w latach 1980-81 brała udział w kilku regionalnych i ogólnokrajowych akcjach protestacyjnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego związkowcy regionu bez powodzenia próbowali organizować protesty. Wielu z nich zostało internowanych, najpierw we Wronkach, następnie w Gębarzewie i Kwidzynie. (PAP)

akn/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)