Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkursy nadzoru górniczego na rzecz bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Liczne konkursy Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) oraz Fundacji "Bezpieczne
Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego towarzyszą tegorocznym obchodom 90-lecia nadzoru
górniczego w Polsce - pod hasłem "górnictwo z zasadami".

Liczne konkursy Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) oraz Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego towarzyszą tegorocznym obchodom 90-lecia nadzoru górniczego w Polsce - pod hasłem "górnictwo z zasadami".

W czwartek w Katowicach WUG i Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" ogłosiły laureatów drugiej edycji konkursu dziennikarskiego "Karbidka". Wyróżniani są w nim dziennikarze popularyzujący bezpieczną pracę w górnictwie.

Tegorocznymi równorzędnymi laureatami zostali: Karolina Baca z "Rzeczpospolitej", Monika Krasińska z Polskiego Radia Katowice, Kajetan Berezowski z "Trybuny Górniczej" i portalu nettg.pl oraz Sławomir Starzyński z "Nowego Górnika". Zwycięzcy, prócz dyplomów i ozdobnych karbidek (dawnych lampek górniczych), otrzymali nagrody pieniężne.

Prezydent Zgromadzenia Fundacji prof. Józef Dubiński ocenił, że konkurs dla dziennikarzy to istotny element jej działania. "Trzeba pokazywać ludzką twarz górnictwa, czyli troskę o ludzi, którzy wykazują się odwagą, decyzyjnością w sytuacjach krytycznych, szczególnie o ludzi na dole. To nie sztuka nagradzać dyrektora kopalni czy prezesa spółki, ale brygadzistę czy sztygara oddziałowego. Wtedy idea +pracujmy bezpiecznie, pracujmy z zasadami+ schodzi na najniższy poziom, a o to właśnie chodzi. Rola dziennikarzy jest w tym bardzo ważna" - zaznaczył prof. Dubiński.

Piotr Litwa, prezes WUG, a także przewodniczący zgromadzenia fundatorów Fundacji, mówił m.in. o ostatnich działaniach Urzędu wykorzystujących różne formy komunikacji i mediów w docieraniu do pracowników.

To m.in. uruchomione w ub. roku specjalny telefon i adres poczty elektronicznej, gdzie górnicy mogą zgłaszać przypadki lekceważenia procedur bezpieczeństwa. W internecie publikowane są przykłady dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa w poszczególnych spółkach, a filmy obrazujące przebieg najbardziej typowych wypadków górniczych publikowane są w serwisie internetowym YouTube.

Działająca przy WUG Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Została powołana 24 kwietnia 1997 r. przez ówczesnego prezesa Urzędu Mariana Filipka. W statucie ma m.in. działania na rzecz popularyzacji wiedzy o bezpieczeństwie w górnictwie. Obecnie wśród jej fundatorów jest 25 osób fizycznych oraz 36 osób prawnych. Zwiększenie w ostatnich latach tego grona i pozyskanie do niego m.in. dużych firm i instytucji umożliwiło zwiększenie liczby inicjatyw.

Od 2009 r. Fundacja wraz z nadzorem górniczym wyróżnia godnością "Dzielnego górnika" pracowników zakładów górniczych, którzy np. wykazali się odwagą i przezornością w prowadzeniu akcji ratowniczych w kopalniach, ale też np. przy ubiegłorocznej powodzi. Innym tytułem do uzyskania tego miana może być np. inicjowanie działań profilaktycznych pod ziemią.

Fundacja jest współorganizatorem - wraz z WUG i Szkołą Eksploatacji Podziemnej - konkursu "Bezpieczna kopalnia". Nagrody za ub. rok zostały wręczone pod koniec lutego w Krakowie - podczas tegorocznych obrad Szkoły. Obrady te miały szczególnie uroczysty charakter - związany z obchodami 90-lecia nadzoru górniczego w Polsce.

Inicjatywą Fundacji jest też konkurs "Bezpieczny oddział", podsumowywany podczas uroczystości barbórkowych. Nagradzane są w nim osoby bezpośrednio odpowiedzialne - oprócz produkcji - za organizację stanowisk pracy w górnictwie węgla, miedzi oraz węglowodorów.

Prócz tego, co roku nagradzane są najlepsze prace dyplomowe absolwentów górniczych kierunków na uczelniach. W tym roku przeprowadzony ma zostać m.in. również konkurs fotograficzny, którego efekty mają trafić do kalendarza ściennego WUG na 2013 r.

W ramach tegorocznych obchodów 90-lecia nadzoru górniczego w Polsce, m.in. 22 czerwca w Zabrzu odbędzie się konferencja poświęcona historii prac nadzoru górniczego w różnych branżach. Główne uroczystości jubileuszu zaplanowano na grudzień i przypadające wówczas święto patronki górników św. Barbary.(PAP)

mtb/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)