Notowania

krzyż
22.07.2010 17:18

Konserwator dementuje brak zgody na pomnik

Chodzi o obelisk, który miałby stanąć w miejscu krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - Z wnioskiem o zalecenia konserwatorskie dotyczące budowy przed Pałacem Prezydenckim pomnika ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem może wystąpić tylko Kancelaria Prezydenta _- mówi zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków Artur Zbiegieni.

Dotychczas żaden taki wniosek nie wpłynął, więc konserwator nie zajmował stanowiska w sprawie budowy pomnika czy innego nowego elementu przed Pałacem Prezydenckim. Zbiegieni skomentował w ten sposób medialne informacje, że konserwator zabytków wykluczył możliwość powstania pomnika w tym miejscu.

14 lipca stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka skierowała do szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego pismo, w którym poinformowała, że na wszelkie nowe elementy, które na dłużej miałyby pojawić się na terenie założenia pałacowego i dziedzińca frontowego, konserwator powinien wyrazić zgodę.

Zbiegieni zastrzegł, że głównie chodziło o sformalizowanie obecności znajdujących się przed Pałacem krzyża oraz wystawy, która pojawiły się tam na krótko po katastrofie smoleńskiej. - _ Chcieliśmy dowiedzieć się, czy wystawa będzie czasowa i jak długo będzie trwała _ - powiedział Zbiegieni. Jak dodał, konserwator wystąpiła z tym pismem ze względu na wiele wniosków od obywateli o udzielenie informacji publicznej, czy taka zgoda została wydana.

Zbiegieni nie chciał wypowiadać się na temat tego, czy i na jaką formę upamiętnienia ofiar katastrofy konserwator mógłby ewentualnie wydać zgodę. - _ Zależnie od tego, jaki będzie wniosek i jaka propozycja, my się do niej odniesiemy. Dopiero po wpłynięciu wniosku konserwator może podać do informacji publicznej, jak się do niego ustosunkował _ - powiedział.

W piśmie do Michałowskiego Nekanda-Trepka przypomniała, że zarówno sam Pałac Prezydencki, jak i całe założenie urbanistyczne Krakowskiego Przedmieścia wpisane są do rejestru zabytków. Poinformowała też, że _ umieszczenie na zewnętrznej części dziedzińca Pałacu pamiątkowego krzyża i plansz wystawowych upamiętniających tragiczną śmierć Prezydenta RP (...) miało miejsce bez stosownego pozwolenia _ i traktuje je jako działania tymczasowe, podyktowane wyjątkową sytuacją.

Stołeczna konserwator dodała, że _ wprowadzenie na stałe w przestrzeń zabytkową nowych elementów nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi, które wskazują zawsze na konieczność zachowania jej w niezmienionej postaci i formie _. Zwróciła uwagę, że przestrzeń dziedzińca pałacowego jest ukształtowana historycznie, _ a jej symetria i układ funkcjonalny stanowią o istotnych walorach zabytkowych samego założenia pałacowego oraz urbanistycznego ulicy Krakowskie Przedmieście _.

W jej ocenie _ wprowadzenie nowego elementu w tak uporządkowany i utrwalony układ wpłynęłoby na jego wartości zabytkowe, zaburzając klasycystyczny charakter założenia pałacowego _. Zbiegieni zastrzegał, że uwagi te dotyczyły wyłącznie ustawionego przez Pałacem przez harcerzy krzyża oraz sąsiedniej wystawy.

Wczoraj poinformowano, że krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego będzie przeniesiony do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek wieczorem przedstawiciele władz naczelnych ZHP i ZHR, Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.

Według pojawiających się w mediach informacji, upamiętnienie ofiar katastrofy przed Pałacem Prezydenckim mogłoby mieć np. formę obelisku lub pamiątkowej tablicy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t83736.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;lech;kaczynski;nie;powinien;lezec;na;wawelu,93,0,644189.html) Palikot: Lech Kaczyński nie powinien leżeć na Wawelu Według posła PO zmarły prezydent jest winny katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t80070.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gras;odpowiada;kaczynskiemu;to;absurd,208,0,644048.html) Graś odpowiada Kaczyńskiemu: To absurd Chodzi m.in. o zarzuty _ wyścigu _ premiera z szefem PiS na miejsce tragedii pod Smoleńskiem.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kościół milczy, a krzyż spod Pałacu wciąż dzieli ]( http://news.money.pl/artykul/kosciol;milczy;a;krzyz;spod;palacu;wciaz;dzieli,118,0,645238.html )
* **[ "Skoro społeczeństwo chce krzyża, to powinien zostać" ]( http://news.money.pl/artykul/skoro;spoleczenstwo;chce;krzyza;to;powinien;zostac,174,0,642990.html )**
Tagi: krzyż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz