Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konsultacje prezydenta z PKW w sprawie wyborów

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w czwartek konsultacje w sprawie
jesiennych wyborów parlamentarnych. W Pałacu Prezydenckim spotkał się w tej sprawie z członkami
Państwowej Komisji Wyborczej.

bEgutLJx

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w czwartek konsultacje w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. W Pałacu Prezydenckim spotkał się w tej sprawie z członkami Państwowej Komisji Wyborczej.

Bronisław Komorowski ma zapytać przedstawicieli PKW m.in. o to, jaki termin wyborów byłby najbardziej racjonalny i ile kosztowałoby ewentualne dwudniowe głosowanie. Możliwość dwudniowych wyborów wprowadza nowy Kodeks wyborczy. Według Kodeksu, o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

Minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak zapowiadał, że Komorowski będzie chciał rozmawiać z PKW o "nowych uwarunkowaniach prawnych" w związku z przepisami wprowadzonymi w Kodeksie wyborczym. W następnej kolejności prezydent będzie konsultował się w sprawie terminu wyborów ze stronnictwami parlamentarnymi, rządem i organizacjami pozarządowymi.

bEgutLJz

Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada: 9, 16, 23 i 30 października.

Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że w trakcie spotkania z PKW prezydent będzie chciał się dowiedzieć też, jakie byłyby koszty w przypadku jedno- lub dwudniowego głosowania. Łaszkiewicz zwrócił też uwagę, że prezydent - ze względu na to, iż 1 sierpnia wejdzie w życie Kodeks wyborczy - "ma czas na oficjalne ogłoszenie terminu wyborów od 1 do 7 sierpnia". By wybory mogły się odbyć według nowych reguł głowa państwa nie może ich ogłosić przed 1 sierpnia, od tego terminu zacznie bowiem obowiązywać kodeks.

O możliwym terminie wyborów parlamentarnych rozmawiały już władze Platformy Obywatelskiej. Wstępny termin wyborów zaaprobowany przez zarząd krajowy PO to 23 października. Za tym, by wybory parlamentarne odbyły się w ostatnim możliwym terminie przewidzianym przez konstytucję opowiedział się w lutym prezes PiS Jarosław Kaczyński.

bEgutLJF

Z nieoficjalnych rozmów z osobami z otoczenia prezydenta wynika, że mało prawdopodobne jest, by wybory odbyły się 30 października - ze względu na bliskość Wszystkich Świętych i wyjazdy Polaków na groby bliskich.

Na temat czwartkowego spotkania u prezydenta nie chcieli w środę wypowiadać się przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. PAP uzyskała w PKW informację, że spotkanie odbywa się na zaproszenie prezydenta, w związku z tym informowanie o nim leży w gestii prezydenckiej kancelarii. (PAP)

eaw/ son/ mag/

bEgutLKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)