Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsultacje społeczne ws. polsko-litewskiego mostu energetycznego

0
Podziel się:

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie polsko-litewskiego mostu
energetycznego. Zainteresowani mogą składać uwagi od poniedziałku do 18 lipca - poinformowała
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie polsko-litewskiego mostu energetycznego. Zainteresowani mogą składać uwagi od poniedziałku do 18 lipca - poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Konsultacje są elementem prac nad strategiczną oceną oddziaływania na środowisko "Programu rozbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w zakresie połączenia Polska-Litwa". Zainteresowani mogą zapoznać się z tym programem, jak również z prognozą jego oddziaływania na środowisko.

Dokumenty są dostępne m.in. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, ale też na stronie internetowej spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. Wszelkie uwagi można zgłaszać do spółki EPC S.A. w Warszawie lub mailowo na adres: konsultacje@epc.pl. Spółka EPC prowadzi konsultacje w imieniu PSE Operator S.A.

Wszystkie te dokumenty wraz z raportem oddziaływania na środowisko są potrzebne, by Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wraz ze swym odpowiednikiem w Olsztynie mogły wydać decyzję środowiskową na budowę polsko-litewskiego mostu energetycznego.

"Na razie czekamy na raport środowiskowy w tej sprawie, potem będzie uruchamiana dalsza procedura" - poinformowała PAP rzeczniczka dyrekcji ochrony środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk.

Dodała, że informacja o prowadzonych konsultacjach została rozesłana do wszystkich gmin, przez które miałaby przebiegać inwestycja. Pierwotnie postępowanie miało mieć charakter transgraniczny, ale strona litewska odpowiedziała stronie polskiej, że nie czuje się stroną w tym postępowaniu, dlatego Litwini nie biorą w nim udziału.

Inwestor - polsko litewska spółka LitPol Link, którą tworzą PSE Operator S.A. i litewska Lietuvos Energia - złożył wniosek o decyzję środowiskową dla mostu energetycznego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku w grudniu 2009 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy decyzja będzie wydana.

Większość trasy mostu energetycznego będzie przebiegała przez województwo podlaskie, ale też przez warmińsko-mazurskie. Linia ma biec od Alytusa na Litwie, przez Suwalszczyznę do Ełku na Warmii i Mazurach.

Na zlecenie inwestora było przygotowanych sześć wariantów przebiegu mostu energetycznego. Poszczególne warianty mają od 102 do 114 km długości. Wariant wybrany przez inwestora jest najdłuższy - 114 km. Omija on obszary Natura 2000 w okolicach Rospudy, choć przecina dolinę Rospudy w najwęższym miejscu - informowała wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

W całości prace nad polsko-litewskim mostem energetycznym mają być zakończone w 2018 roku. Linia ma mieć moc 1000 MW i napięcie 400 kV. Budowa może kosztować ok. 237 mln euro.(PAP)

kow/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)