Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrola CBA w resorcie środowiska na zlecenie prokuratury

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź rzeczniczki wrocławskiej prokuratury
#

bEgNRNLp

# dochodzi wypowiedź rzeczniczki wrocławskiej prokuratury #

22.01. Warszawa, Wrocław (PAP) - Funkcjonariusze CBA, na zlecenie wrocławskiej prokuratury okręgowej, przeprowadzili kontrolę w resorcie środowiska oraz w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu - potwierdził w piątek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Prokuratura prowadzi śledztwo ws. budowy wyciągu narciarskiego w Zieleńcu przez firmę należącą do biznesmena Ryszarda Sobiesiaka - jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, w czwartek funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty dotyczące inwestycji, które znajdowały się w Ministerstwie Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

bEgNRNLr

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę dotyczy kilku wątków. Śledczy badają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, które złożył jeden z inspektorów Lasów Państwowych. "Zdaniem zawiadamiającego dyrektor miał stosować naciski względem nadleśnictw, by te wyraziły zgodę na wyodrębnienie użytkowania terenów leśnych pod budowę wyciągów" - powiedziała Klaus.

Do śledztwa zostały również dołączone materiały Prokuratury Rejonowej w Kłodzku. Według nich wyciąg w Zieleńcu mógł powstać bez wymaganego zezwolenia, które narzucają przepisy prawa budowlanego. Prokuratura bada również wątek związany ze złożeniem fałszywego oświadczenia w Starostwie Powiatowym w Kłodzku o prawie do dysponowania gruntem pod budowę.

"Teraz prokuratura wyjaśnia wszystkie okoliczności związane z realizacją inwestycji w Zieleńcu i w związku z tym zostało wydane postanowienie o zabezpieczeniu dokumentacji w resorcie środowiska i Dyrekcji Lasów Państwowych" - powiedziała Klaus.

Jak mówiła w połowie stycznia Klaus, doniesienie zostało złożone 8 stycznia i dotyczy nacisków na nadleśnictwa Śnieżka i Zdrój. Według tego doniesienia dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu miał wspierać swoimi działaniami Sobiesiaka.

bEgNRNLx

O sprawie budowy wyciągu narciarskiego przez firmę Sobiesiaka - Winterpol napisała w połowie stycznia "Rzeczypospolita". Według gazety firma Sobiesiaka karczowała państwowy las, zanim uzyskała na to formalną zgodę. O pozwolenie na budowę mogła się zacząć starać w marcu 2009 r. Tymczasem wyciąg zaczął wozić narciarzy już trzy miesiące wcześniej, w Wigilię 2008 r.

Z informacji zebranych przez "Rz" wynika, że losem inwestycji spółki Sobiesiaka interesował się osobiście ówczesny szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Według ustaleń dziennika Chlebowski kontaktował się w tej sprawie z wysokimi urzędnikami Lasów Państwowych. Najważniejszą rolę w lobbingu dla Sobiesiaka miał odegrać jednak wpływowy urzędnik Lasów Państwowych Bolesław Bdzikot, który w 2009 r. został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa na szkodę tej instytucji.(PAP)

gdy/ pdo/ itm/ bk/

bEgNRNLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)