Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
14.11.2008 13:07

Kontrowersje wokół katastrofy okrętu

Specjaliści ze stoczni, gdzie zbudowano rosyjski okręt "Nerpa", kwestionują oficjalne ustalenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/NTV)

Specjaliści ze stoczni, gdzie zbudowano rosyjski podwodny okręt atomowy _ Nerpa _, kwestionują oficjalną wersję niedawnej katastrofy, według której za śmierć 20 osób opowiada jeden z członków załogi.

Jak poinformowała Marina Radajewa, rzeczniczka stoczni rejonu Chabarowska na Dalekim Wschodzie, specjaliści _ wychodzą z założenia, że jeden człowiek nie mógł uruchomić _ pokładowego systemu przeciwpożarowego, co miało spowodować śmiertelne zatrucie freonem 20 osób.

_ - Będziemy w stanie potwierdzić to precyzyjnie dopiero po zakończeniu wszelkich ekspertyz _ - zastrzegła.

Grupa ekspertów udała się do stoczni wojskowej Bolszoj Kamień w Kraju Nadmorskim, gdzie stacjonuje _ Nerpa _, żeby zbadać przyczyny tragedii. _ - Pierwsze rezultaty ich pracy będą znane w poniedziałek _ - poinformowała Radajewa.

Także inni eksperci i koledzy marynarza zakwestionowali oficjalną wersję wypadku; niektórzy utrzymują, że władze szukają _ kozła ofiarnego _.

Wczoraj prokuratura poinformowała, że winę ponosi jeden z członków załogi, który _ bez zgody i bez żadnego powodu _ włączył system przeciwpożarowy, emitujący freon.

Wypadek na _ Nerpie _ był pod względem liczby ofiar najtragiczniejszym wydarzeniem w rosyjskiej flocie podwodnej od czasu katastrofy atomowego okrętu podwodnego _ Kursk _, który zatonął w sierpniu 2000 roku na Morzu Barentsa wraz z całą 118- osobową załogą.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz