Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
29.08.2012 23:18

Kontrowersyjna dymisja komendanta głównego czeskiej policji

Ujawnił, że "od 12 lat wewnątrz czeskiej policji działa sieć przestępcza zajmująca się wymuszaniem haraczy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Dymisja komendanta głównego czeskiej policji Petra Lessyego, który zapowiadał walkę z mafią i naraził się wysokim urzędnikom państwowym, zbulwersowała czeską scenę polityczną. Zaniepokojenia nie ukrywa również prezydent Vaclav Klaus

Peter Lessy został odwołany ze stanowiska przez szefa MSW w trybie natychmiastowym. Co więcej, za _ publiczne, bezpodstawne pomówienia wysokich funkcjonariuszy policji _ został usunięty z policji i stanie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Lessy od dłuższego czasu zapowiadał przeprowadzenie głębokich reform w policji. Dążył do jej odpolitycznienia. Podczas jednego z wystąpień w telewizji publicznej ujawnił, że _ od 12 lat wewnątrz czeskiej policji działa sieć przestępcza zajmująca się wymuszaniem haraczy _. Zdaniem Lessego, istnienie takiej sieci wykryła sama policja za pomocą własnych służb.

Czeskie media od pewnego czasu zwracały uwagę, że relacje szefa MSW Jana Kubice i Petra Lessego _ były mocno napięte _. W telewizji publicznej Lessy oświadczył wręcz, że _ Jan Kubice naciska by zrezygnował z funkcji _.

To właśnie Peter Lessy _ przyłożył rękę _ do pozbawienia immunitetu wiceprzewodniczącej parlamentu Vlasty Parkanovej. Policja zarzuciła jej _ niedopełnienie obowiązków służbowych _ w roku 2009 podczas zawierania kontraktu na zakup wojskowych samolotów CASA-C-295, kiedy Parkanova była ministrem obrony. Parkanovej nie pomogło nawet emocjonalne wystąpienie parlamentarne ministra finansów Miroslava Kalouska, który zajmował to stanowisko również w roku 2009 i uznał zarzuty policji za _ najbardziej absurdalny dokument jaki ujrzał światło dzienne _. Przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka spekulował wówczas, że _ Kalousek obawia się, iż podczas śledztwa wyjdą na jaw jego powiązania ze sprawą Parkanovej _.

Dymisja Lessego nastąpiła jednak tak nieoczekiwanie, że szef MSW nie uzgodnił jej nie tylko z premierem Petrem Neczasem ale i koalicyjnymi partnerami. I to właśnie mają mu do zarzucenia. Wicepremier Karolina Peake - przewodnicząca niewielkiego ugrupowania LIDEM zagroziła nawet, że _ nie wie, jak zachowają się jej koledzy podczas kluczowych głosowań _ w Izbie Poselskiej na temat restytucji majątków kościelnych, zwiększenia podatku VAT i innych kluczowych reform rządu Petra Neczasa.

Frustracji nie ukrywają również inni deputowani rządzącej koalicji. Gdyby kilku z nich spełniło groźbę Karoliny Peake, to koalicji, która dysponuje obecnie 101 głosami w 200-osobowej Izbie, zabrakło by poparcia do przeforsowania kluczowych reform.

Za odwołanym komendantem stanęły murem policyjne związki zawodowe. Lewicowa opozycja mówi wręcz o _ policyjnym puczu w reżyserii prawicowego rządu i próbie zatuszowania afer z udziałem czołowych polityków _.

Zaniepokojenie wyraził również prezydent Vaclav Klaus, który w wydanym oświadczeniu stwierdził, że odwołanie komendanta może _ zdestabilizować czeską scenę polityczną _.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
"Bestia" za kratami. Wpadł przez rodzinę Włoska policja aresztowała Francesca Matrone _ Bestię _, jednego z szefów neapolitańskiej mafii.
Porwany noworodek. Trwa obława policji Porywacze mogą poruszać się volkswagenem tiguanem, prawdopodobnie na białoruskich numerach.
Szantażował polityków tajnym archiwum? W Czechach kolejny skandal. Tym razem bohaterem jest były policjant.
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz