Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersyjna wypowiedź tureckiego wicepremiera

0
Podziel się:

Do napięcia między Sofią a Ankarą doszło po kontrowersyjnej wypowiedzi
tureckiego wicepremiera Bekira Bozdaga.

Kontrowersyjna wypowiedź tureckiego wicepremiera
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Bekir Bozdag stwierdził, że Turcja zażąda od Bułgarii zwrotu otomańskich pomników architektury - poinformowało bułgarskie radio publiczne.

Bozdag, który w tureckim rządzie odpowiada m.in. za tureckie społeczności za granicą, złożył kilkudniową nieoficjalną wizytę w Bułgarii w związku z Ramadan Bajram, trzydniowym świętem, kończącym miesiąc postu.

Podczas wizyty Bozdag odwiedził miejscowości, w których skupiona jest turecka mniejszość, i skonstatował, że _ pomniki otomańskiej architektury są w opłakanym stanie _. Interesował się statusem zabytków i wyraził dążenie strony tureckiej do ich odrestaurowania.

_ - Bułgaria była pod otomańskimi rządami przez prawie 500 lat (dla Bułgarów okres od 1393 do 1878 jest turecką niewolą _) do uzyskania niezależności w XIX wieku. Bozdag poczuł się dotknięty i zasmucony złym stanem pomników architektury. Szczególnie poruszyła go sytuacja w Płowdiwie, gdzie zabytkowy meczet przekształcono w restaurację, a zabytkową łaźnię - w muzeum sztuki nowoczesnej" - pisze turecka agencja Anatolia.

Na spotkaniu z wicepremier Zinaidą Złatanową Bozdag poruszył sprawę płowdiwskiego meczetu, podkreślając, że strona turecka jest gotowa odkupić go, odrestaurować i przywrócić mu religijny charakter. _ Będziemy żądać od Bułgarii otomańskich pomników _ - Anatolia cytowała słowa tureckiego wicepremiera.

Bułgarskie media piszą, że na kolacji z okazji końca ramadanu Bozdag wręczył prezydentowi Rosenowi Plewnelijewowi listę około 2 tys. pomników otomańskich w Bułgarii.

Wypowiedź tureckiego premiera nastąpiła w czasie, gdy w Bułgarii trwa dyskusja nad nowelą ustawy o wyznaniach, mającą uregulować status ich majątków. Konieczność nowelizacji spowodował fakt, że Święty Synod Cerkwi prawosławnej nie posiada żadnych dokumentów o własności największej świątyni w kraju - katedry Aleksandra Newskiego w Sofii.

O ile jednak w projekcie nie wymienia się poszczególnych świątyń, których status ma być uregulowany, projekt w obecnym kształcie otwiera możliwość do roszczeń, w tym ze strony muzułmanów wobec obiektów, które w odległej przeszłości były ich własnością. Dawnym meczetem jest np. muzeum archeologiczne w Sofii.

Czytaj więcej w Money.pl
Blokada przejść granicznych. Ogromne korki Protestujący zapowiadają, że strajk będzie dłuższy od poprzedniego, który trwał kilkanaście godzin.
Bułgarzy przeprowadzili czystkę etniczną Wyjazd z Bułgarii 340 tys. przedstawicieli mniejszości tureckiej w 1989 roku nie był dobrowolny.
Generał skazany na dożywocie za spisek Były szef sztabu generalnego armii brał udział w obaleniu rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)