Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersyjna wystawa zdjęć wojennych z Czeczenii usunięta z PE

0
Podziel się:

Wystawa blisko 300 zdjęć obrazujących skutki
działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Czeczenii, otwarta we
wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Brukseli, została
usunięta - poinformowali w środę jej organizatorzy, protestując
przeciwko tej - ich zdaniem - politycznej decyzji.

Wystawa blisko 300 zdjęć obrazujących skutki działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Czeczenii, otwarta we wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Brukseli, została usunięta - poinformowali w środę jej organizatorzy, protestując przeciwko tej - ich zdaniem - politycznej decyzji.

"Jest to haniebny przykład samowoli i cenzury zastosowanej przez Kwestora odpowiedzialnego za wystawy na terenie Parlamentu Europejskiego. Przynosi to wstyd i szkody moralne temu zgromadzeniu" - napisali w liście do przewodniczącego PE Hansa- Gerta Poetteringa eurodeputowani Konrad Szymański (PiS) i Vytautas Landsbergis (były prezydent Litwy), współorganizatorzy wystawy.

Ich zdaniem służby porządkowe usunęły wystawę w nocy z wtorku na środę na polecenie socjalistycznego deputowanego z Węgier Szablocsa Fazakasa, który jest jednym z kwestorów PE. To grupa sześciu eurodeputowanych, odpowiadających za sprawy administracyjno-finansowe PE.

"Decyzja ta jest naruszeniem wszelkich reguł i dobrych obyczajów, które powinny obowiązywać w tym zgromadzeniu. Jako organizatorzy tej wystawy zostaliśmy pozbawieni prawa do złożenia wyjaśnień i odwołania" - piszą Szymański i Landsbergis. Twierdzą, że Szabolcs Fazakas nigdy nie zgłaszał zastrzeżeń co do zawartości ekspozycji.

Jeszcze przed otwarciem wystawy drastyczność niektórych zdjęć była przedmiotem rozmów organizatorów z kwestorami. Na prośbę kwestorów Szymański i Landsbergis zgodzili się zakryć 44 najbardziej brutalne zdjęcia. Mimo to wystawa został usunięta, stąd oburzenie eurodeputowanych.

Wystawa nosi tytuł "Czeczenia. Ostateczne rozwiązanie" i pokazuje wpływ wojny na życie miejscowej ludności, zabitych i rannych, masowe groby, efekty akcji pacyfikacyjnych i ogrom zniszczeń, które są wynikiem działań armii rosyjskiej w Czeczenii.

Zdjęcia, autorstwa zagranicznych korespondentów wojennych, były już kilkakrotnie pokazywane w Polsce, w tym w Sejmie. Są opatrzone podpisami i komentarzami po angielsku autorstwa m.in. Anny Politkowskiej, Siergieja Kowalowa oraz fragmentami raportów Amnesty International, Human Rights Watch oraz Stowarzyszenia Memoriał.

Wystawa miała trwać do piątku 6 października. Jej partnerem merytorycznym jest Komitet Polska-Czeczenia. Na uroczystym otwarciu - podają organizatorzy - we wtorek wieczorem było ok. 80 osób - posłów, pracowników PE i gości z zewnątrz.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ cyk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)